fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Jedynym podmiotem uprawnionym do rozstrzygania sporów kompetencyjnych jest TK

Marszałek Sejmu, składając wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, zrealizowała swoje konstytucyjne uprawnienie; jedynym podmiotem uprawnionym do rozstrzygania sporów kompetencyjnych jest Trybunał Konstytucyjny – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem RP a SN. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.

O ten wniosek pytany był prezydent w TVP Info.

„Pani marszałek zrealizowała swoje konstytucyjne uprawnienie” – ocenił prezydent, wskazując, że jedynym podmiotem uprawnionym do rozstrzygania sporów kompetencyjnych jest Trybunał Konstytucyjny.

Andrzej Duda podkreślił też, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów musi stać się faktem, a nie fikcją „tak, jak to było do tej pory”.

„Temu służy Izba Dyscyplinarna SN, którą powołaliśmy i temu służy jej ustrojowe ukształtowanie. Mam nadzieję, że dzięki pracy tej Izby dojdzie wreszcie do naprawy wymiaru sprawiedliwości” – zaznaczył prezydent.

Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości, Andrzej Duda pytał sędziów: „Jeżeli jesteście państwo uczciwymi sędziami, jeżeli sprawy wymiaru sprawiedliwości i sprawy Rzeczypospolitej rzeczywiście leżą państwu na sercu, odpowiedzcie na pytanie, dlaczego przez tyle lat nie wystąpiliście sami z propozycją naprawy wymiaru sprawiedliwości, tak żeby on dobrze funkcjonował i żeby poprawiła się ocena wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie?”.

„Dlaczego ci ludzie, ci prezesi sądów, ci profesorowie, ci znamienici sędziowie o znanych nazwiskach nigdy nie przygotowali żadnej propozycji, która prowadziłaby do naprawy wymiaru sprawiedliwości. Po prostu nie zależy im na tym, żeby wymiar sprawiedliwości był naprawiany, a jeżeli się podejmuje próbę naprawy tego wymiaru sprawiedliwości, po to, żeby poprawić jego wizerunek w społeczeństwie, to widzimy (…) co się dzieje” – mówił prezydent.

„Nie mam wątpliwości co do jednego – naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. Wymiar sprawiedliwości to jeden z fundamentów państwa” – podkreślił.

Na uwagę, że według opozycji przez ten spór Polska może wyjść z Unii Europejskiej odpowiedział, że Polska nie opuści Wspólnoty, dlatego, że nikt dzisiaj z obozu rządzącego nie ma zamiaru proponować wyjścia Polski z Unii.

„To tylko opozycja na razie proponuje, żeby Polska wyszła z Unii Europejskiej” – ocenił Andrzej Duda.

„Chcemy zrealizować coś, co jest naszym prawem, jako władz państwowych demokratycznie wybranych, a mianowicie dokonywać również zmian systemowych” – podkreślił.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl