fot. PAP/Paweł Pawłowski

Marek Belka nie będzie szefem EBOR

Szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka nie będzie szefem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jego kandydatura odpadła w tajnym głosowaniu. Funkcję szefa EBOR dalej będzie pełnił Brytyjczyk Sum Chakrabarti, który ponownie został wybrany na 4-letnią kadencję.

EBOR to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu polityczno-gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej po zakończeniu zimnej wojny.

– Obecnie rozwija swoją działalność na państwa Afryki, północnej Azji, które również są na etapie rozwoju. Generalnie bank ten zajmuje się wspieraniem przedsiębiorczości i udzielaniem niskoprocentowych kredytów dla instytucji i dla firm. Ostatnio dosyć mocno angażuje się w inwestycje infrastrukturalne, więc generalnie ma on na celu wsparcie tych państw, które chcą dorównać poziomem rozwoju do wysokorozwiniętych państw Unii Europejskiej – wyjaśnił dr Sławomir Krakowczyk.

Udziałowcami EBOR są: 65 państw oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Około połowy krajów członkowskich ma status beneficjentów. Wśród nich pod względem wielkości udzielonych kredytów jedno z czołowych miejsc zajmuje Polska.


TV Trwam News/RIRM

drukuj