TK: przepisy ustalające kwotę wolną od podatku niezgodne z Konstytucją

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku są niezgodne z ustawą zasadniczą – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

O zbadanie przepisów zwrócił się do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich. Kwota wolna od podatku wynosi dziś 3089 zł. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwota wolna od podatku jest za niska i musi być waloryzowana.

Poseł Wiesław Janczyk z sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreśla, że orzeczenie Trybunału pozwoli na szybsze wypracowanie nowych przepisów.

– Bardzo cieszę się z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zawsze łatwiej znaleźć potem w Sejmie zrozumienie i konsensus do nowych rozwiązań. Ta wątpliwość, którą podnosił RPO jest uzasadniona, bo następowało takie podwójne rozliczanie statusu obywatela na okazję użycia różnych uprawnień. Wydaje się, że nie ma potrzeby, żeby najpierw pobierać podatek, a potem redystrybuować to, bo wzmaga to koszty administracyjne – mówi poseł Wiesław Janczyk.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że ustalenie kwoty wolnej na poziomie 3089 zł powoduje, iż opodatkowane są dochody niewystarczające na zapewnienie minimum egzystencji. Granicę tę prawo określa na poziomie 6504 zł.

Według RPO należy zastanowić się, czy osoby żyjące poniżej granicy ubóstwa są w stanie ponosić ciężary płacenia podatków. Obecne przepisy tracą moc z dniem 30 listopada 2016 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl