Ministerstwo Finansów przedstawi informacje ws. „panamskich papierów”

Ministerstwo Finansów przedstawi dziś informacje w związku z wyciekiem „panamskich papierów” – poinformowała dziś premier Beata Szydło. W jej ocenie instytucje europejskie powinny przede wszystkim zająć się uszczelnieniem systemu podatkowego.

Ujawnione w niedzielę „Panamskie papiery” to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków.

Premier na konferencji prasowej w Szczecinie była pytana, czy Polska planuje działania w związku z upublicznieniem „panamskich papierów”, i czy możliwe są rozwiązania w Unii Europejskiej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego dla osób fizycznych.

„Przede wszystkim w tej chwili chciałabym poznać szczegółowe informacje na ten temat. Ministerstwo Finansów w najbliższych godzinach przedstawi taką informację. Wtedy będę mogła coś więcej powiedzieć” – powiedziała premier Beata Szydło w Szczecinie.

W jej ocenie uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. „My cały czas w rządzie nad tym pracujemy i m.in. właśnie to jest jedną z podstaw naprawy systemu podatkowego, który przeprowadzamy” – podkreśliła Szydło.

„Czy to się uda zrobić na forum międzynarodowym, unijnym? Tym powinny właśnie zajmować się instytucje europejskie. Powiem tak może, nawiązując do różnych innych ciekawych spraw, którymi instytucje europejskie, Komisja Europejska, Rada Europy, czy inne instytucje się zajmują. Być może warto, by wreszcie się zajęły uszczelnianiem systemu podatkowego” – powiedziała premier.

PAP/RIRM

drukuj