Wchodzi w życie tzw. pakiet paliwowy

Od dziś obowiązuje w Polsce tzw. pakiet paliwowy. Nowelizacje ustaw m.in. o VAT, akcyzie oraz Prawa energetycznego mają uszczelnić pobór VAT w naszym kraju.

Zmiany dotyczą też poboru podatku od towarów i usług przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa oraz koncesjonowania obrotu paliwami z zagranicą.

Eksperci zwracają uwagę, że pakiet paliwowy pozwoli skuteczniej walczyć z przestępcami, którzy sprowadzają paliwa z innych krajów Unii Europejskiej.

Poseł Andrzej Kosztowniak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreśla, że zmiany z zadowoleniem przyjęła branża paliwowa, która liczy, że wpłynie to pozytywnie na cały rynek.

 – Głównym założeniem jest uszczelnienie rynku paliwowego i likwidacja, a przynajmniej ograniczenie procederu dotyczącego wyłudzenia przede wszystkim podatku VAT. Trzeba mieć świadomość tego, że jest to kilka miliardów złotych, niektórzy twierdzą nawet, że kilkanaście. Pamiętajmy o tym, że zajmują się tym grupy przestępcze, tego nie robią mali tego rynku, tylko robią to ci, którzy są najsilniejsi, naprawdę bardzo dobrze zorganizowane grupy przestępcze. To uszczelni ten rynek, a tym samym wpływy podatkowe do budżetu będą dużo większe. Wszyscy ci, którzy w sposób właściwy funkcjonują na rynku, będą też bardziej konkurencyjni. Pomożemy tym, którzy w sposób uczciwy prowadzą biznes związany z obrotem paliwami – mówi poseł Andrzej Kosztowniak.

Według resortu na zmianie przepisów zyska budżet państwa, który może odzyskać rocznie 2,5 mld należnych podatków.

Tzw. pakiet paliwowy jest elementem przygotowywanego przez resort finansów pakietu, który ma uszczelnić system poboru podatku od towarów i usług.

RIRM

drukuj