Ministerstwo Energii pracuje nad poprawą sytuacji w polskim górnictwie

Ministerstwo Energii cały czas pracuje nad poprawą sytuacji w polskim górnictwie. W poniedziałek przedstawiony zostanie plan naprawczy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Program naprawczy ma ukierunkować Jastrzębską Spółkę Węglową głównie na produkcję węgla koksowego.

– Przy tych samych nakładach pracy, tych samych kosztach wydobycia węgiel koksujący jest o wiele bardziej, jeśli chodzi o cenę kupna, większy i to zdecydowanie będzie poprawiało w przyszłości funkcjonowanie JSW – podkreślił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Spółka chce również negocjować z instytucjami finansowymi, które posiadają jej obligacje, żeby przesunąć termin ich wykupu. W tym momencie JSW na to nie stać. Audyt przeprowadzony w spółce wykazał, że podejmowano wiele błędnych decyzji, a miliony złotych było marnotrawionych.

– Z drenażu wynika że 365 milionów przekazano na wszelkiego rodzaju doradztwa, obsługę prawną, sponsoring, reklamę natomiast z nietrafionych inwestycji trzeba wymienić przede wszystkim Różany Gaj, w który zainwestowano blisko 28 milionów, z czego wartość na dzień dzisiejszy to 24 mln – powiedział Grzegorz Matusiak, przewodniczący zespołu audytorskiego.

Poważnym problemem jest też sytuacja w Kopalni Krupińśki w Suszcu.

– Powiem tylko, że w tym roku zamierzony wynik to jest minus 200 milionów na koniec roku. A więc to jest duże wyzwanie – zaznaczył Grzegorz Tobiszowski.

Rozważana jest przyszłość kopalni. Niewykluczone, że trafi ona do spółki restrukturyzacji kopalń. Jedno jest pewne – jej pracownicy nie muszą martwić się o swoją przyszłość. W takiej sytuacji zostaliby przeniesieni do innych zakładów oraz objęto by ich programem osłon socjalnych.

Rentowność kopalń to jeden z podstawowych warunków zgody Unii Europejskiej na publiczną pomoc dla sektora górniczego w Polsce. Unijni urzędnicy obecnie analizują program restrukturyzacji górnictwa i szczegóły utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.

– Mamy nadzieje, że do końca tego roku powinniśmy proces związany z notyfikacją dokończyć – podkreślił wiceminister energii.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się także rozmowy ze stroną społeczną ws. przyszłości Katowickiego Holdingu Węglowego. Potrzebuje on 700 mln wsparcia finansowego. Tworzony jest nowy biznesplan. Trwają negocjacje z wierzycielami spółki. Rozważane jest dokapitalizowywanie holdingu lub stworzenie nowej spółki.

– Właściwie wszystkie aktywa kopalnie są zastawione. Mamy problemy z płynnością, chociaż do tej pory Holding się wywiązywał z wszystkich należności płacowych. Mamy również przesuwane wypłaty w otoczeniu firm prywatnych, które funkcjonują przy Katowickim Holdingu Węglowym – dodał Grzegorz Tobiszowski.

Cały czas trwają również działania związane z tworzeniem kopalń zespolonych, które są elementem Polskiej Grupy Górniczej.


TV Trwam News/RIRM

drukuj