Dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. poprawek do ustawy o górnictwie

W czwartek odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. poprawek Senatu do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Taką decyzję podjęło Prezydium Sejmu.

Zwołanie dodatkowego posiedzenia będzie konieczne, ponieważ senatorowie zamierzają wprowadzić poprawki do uchwalonej w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Poprawki mają odpowiadać na treść porozumieniem między rządem i związkami górniczymi. Zgodnie z nim nie dojdzie do przewidzianej w pierwotnej wersji rządowego planu likwidacji czterech kopalń KW. Zmieniono też założenia pakietu socjalnego.

Sytuację po zawarciu porozumienia omówią dziś liderzy i delegacje trzech central związkowych NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ. Spotkanie rozpocznie się już za pół godziny w Katowicach.

Co dalej z dialogiem społecznym? Co dalej z tą sytuacją? Omówimy sytuację we wszystkich pozostałych branżach, ale także w górnictwie. To podpisane porozumienie jest tylko kwestią restrukturyzacji Kompanii Węglowej, a tu trzeba dyskutować też na temat całego górnictwa.  Omówimy i przedstawimy nasze propozycje w stosunku do rządu – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Rozmów ze stroną społeczną zabrakło przed ogłoszeniem planów likwidacji czterech kopalń, co wywołało falę protestów górniczych. W ramach solidarności z nimi w piątek NSZZ Solidarność ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Porozumienie osiągnięto w sobotę.

RIRM

drukuj