KNF i UOKiK zbadają działania banków

Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadają, czy banki nie naruszają prawa „frankowiczów”.

W tej sprawie do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwróciła się dziś premier.

Mają oni sprawdzić działania banków, dotyczące zmian ogólnych warunków kredytów denominowanych w walutach obcych, które są związane ze zmianami stóp procentowych franka szwajcarskiego. Celem jest sprawdzenie, czy działania te nie naruszają interesów kredytobiorców-konsumentów.

Doktor Cezary Mech, były wiceminister finansów powiedział, że takie działanie jest niewystarczające. Komisja Nadzoru Finansowego powinna wyegzekwować, żeby banki nie mogły ustalać wysokości oprocentowania kredytu.

– Tego typu działania są niewystarczające, gdyż to, co jest kluczowe czyli po pierwsze ustawowe przewalutowanie na złotówki powinno być przeprowadzane po dziesięciu latach, ponieważ nie ma czegoś takiego jak niższe oprocentowanie zagraniczne. Według praw finansów, parytetu stóp procentowych, to jeśli jakieś oprocentowanie jest niższe to znaczy, że spłaty kapitału muszą być wyższe, inaczej byłaby to spekulacja i każdy z nas mógłby łatwo zostać milionerem, pożyczając tam, gdzie jest taniej – powiedział Cezary Mech.

Ekonomista dodał, że dodatkowo powinno się ograniczyć roszczenia banków do wysokości mieszkania.

RIRM

drukuj