fot. PAP/Piotr Nowak

UOKiK wydał zgodę na przejęcie PGNiG przez PKN Orlen

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu.

Zgoda na warunkowe przejęcie nastąpiła po przeprowadzeniu szczegółowej procedury sprawdzającej przez UOKiK. Obok wyzbycia się przez PGNiG kontroli nad operatorem magazynów gazu, decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, podkreśla, że budowanie dużego koncernu ma wiele zalet, także dla pojedynczych konsumentów.

– Spółka będzie w stanie dużo skuteczniej pozyskiwać nowe kontrakty i wchodzić na nowe rynki, skąd będzie mogła pozyskiwać surowce energetyczne. Duży koncern energetyczny będzie miał także większe możliwości korzystniejszych zakupów surowców. Kupując dużo większe wolumeny i rozmawiając o większych dostawach z potencjalnymi dostawcami, istnieje możliwość wynegocjowania lepszych warunków i pozyskania taniej surowca, który ostatecznie będzie również taniej sprzedawany detalicznym odbiorcom – wyjaśnia Jacek Sasin.

PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 roku. Daniel Obajtek, prezes Orlenu, podkreśla, że finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, aby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl