fot. pixabay.com

Resort rolnictwa zaapelował do UOKiK-u o zbadanie sytuacji na rynku nawozów

2-3-krotnie wzrosła cena nawozów azotowych oraz fosforanu amonu. Jednak najmocniej wzrosła cena mocznika. Resort rolnictwa chce, aby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał sytuację na rynku nawozów. Rolnicy wskazują na opóźnienia w dostawach. Alarmują też, że rosnące ceny nawozów mineralnych znacznie pogorszą sytuację na polach.

Jak wskazał wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, na wzrost cen nawozów wpływa drożejący gaz ziemny, wzrost popytu na nawozy w handlu światowym oraz drożejące uprawnienia do emisji CO2.

Wiceszef resortu był pytany w Sejmie o wstrzymywanie przez zakłady produkcji i sprzedaży nawozów azotowych do produkcji rolnej.

Ryszard Bartosik odpowiedział, że resort rolnictwa nie ma informacji na ten temat. Dodał jednocześnie, że jest w kontakcie z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Polityk zapowiedział, że resort rolnictwa skieruje wniosek do UOKiK-u o zbadanie sytuacji.

– Monitorujemy sytuację, jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Aktywów Państwowych, pod które podlegają spółki produkujące nawozy azotowe. Kłopoty i tego typu sytuacje być może mogą mieć miejsce poprzez firmy, które pośredniczą w sprzedaży nawozów. W związku z tym kierujemy wniosek do UOKiK-u o dokładne sprawdzenie sytuacji – powiedział Ryszard Bartosik.

Wiceminister Ryszard Bartosik podkreślił, że bezpośrednia pomoc finansowa dla rolników „jest trudna”, bo przepisy Unii Europejskiej nie pozwalają wspierać zakupu środków do produkcji rolnej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj