fot. pixabay.com

W. Stępień: W mijającym tygodniu złoty się umacniał

W mijającym tygodniu polska waluta zyskała na wartości w stosunku do euro. Rynek spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Poza tym euro traciło w tym tygodniu na globalnym rynku – powiedział Wojciech Stępień, ekonomista BNP Paribas Polska.

Ekonomista poinformował, że osłabienie złotego względem euro na początku tygodnia i przebicie poziomu 4,60 zł wynikało z ogłoszenia w ubiegłym tygodniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obaw rynku związanych z polexitem.

Dodał, że zapewnienia strony rządowej o tym, że polexit nie jest planowany uspokoiły nastroje na rynku i już od początku tygodnia złoty zaczął się umacniać.

W poniedziałek za euro trzeba było na rynku zapłacić poniżej 4,59 zł, a we wtorek już poniżej 4,58 złotych.

Wojciech Stępień zwrócił ponadto uwagę, że złoty odzyskiwał siły również za sprawą oczekiwań rynku na kolejne podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

„Rynek zakłada, że w kolejnych miesiącach dojdzie do wyraźnych podwyżek stóp procentowych w Polsce i zakłada, że do końca marca skala podwyżek spowoduje, że stopa referencyjna powróci do poziomu sprzed pandemii, czyli do 1,5 proc., co wspiera złotego” – powiedział ekonomista.

Zwrócił też uwagę, że umocnienie złotego wynika również z osłabienia się euro na rynkach globalnych.

W piątek po godzinie 17:30 kurs euro kształtował się na poziomie około 4,56 złotych.

PAP

drukuj