PAP/EPA

Protest we Włoszech dot. obowiązkowej przepustki covidowej

Od piątku we Włoszech we wszystkich miejscach pracy obowiązuje przepustka COVID-19. Włosi nie zgadzają się na niesprawiedliwe traktowanie, dlatego wyszli protestować na ulice.

We Włoszech od piątku do miejsca pracy może wejść tylko osoba, która ma tzw. Green Pass, wystawiany na podstawie szczepienia, wyleczenia z COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Decyzja włoskiego rządu Mario Draghiego w tej sprawie została ogłoszona w ubiegłym miesiącu. To najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w Europie. Włosi zbuntowali się i wyszli na ulice.

– Czuję się jak osoba, której odebrano pierwsze prawo człowieka – prawo do pracy. Od 16. roku życia zarabiałam, najpierw na moich rodziców, a teraz na męża i syna. Teraz państwo mówi mi, że nie mam już prawa do pracy – powiedziała Flavia Borella, pracownik supermarketu.

W wielu miejscach trwają protesty. W porcie w Genui protestujący podjęli próbę zablokowania wjazdu dla ciężarówek. W porcie w Trieście zorganizowano wiec z udziałem 2 tys. osób. Demonstranci zablokowali również dostęp do portu w Ankonie. Manifestacja odbyła się także przed lotniczą bazą wojskową na Sycylii.

– Green Pass jest czymś złym. To zalegalizowana forma dyskryminacji. To nie jest rozporządzenie zdrowotne, to tylko polityczny ruch, aby stworzyć podziały między ludźmi – ocenił Fabio Bocin, protestujący.

Pracownik, który wejdzie do miejsca pracy bez przepustki, może zostać ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Z kolei pracodawcy za brak kontroli grozi kara do nawet 1 tys. euro.

– Rząd Marii Draghiego powinien zrobić krok wstecz i uznać, że środek ten jest nieproporcjonalny i niesprawiedliwy. Uważam, że rząd powinien zlikwidować Zieloną Przepustkę przynajmniej w zakładach pracy i transporcie lub wprowadzić bezpłatne wymazy – poinformował Mattia Crucioli, włoski senator.

Od rana we Włoszech ustawiały się długie kolejki do aptek, w których wykonywane są błyskawiczne testy w cenie 15 euro. Zgłosili się na nie niezaszczepieni pracownicy. Branża ta spodziewa się ogromnego zapotrzebowania na testy.

TV Trwam News

drukuj