fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] Ks. T. Kancelarczyk o Dniu Dziecka Utraconego: To dzień pamięci o istotach ludzkich, które się nie narodziły. Nie doświadczyliśmy ich bliskości, przytulenia, płaczu i śmiechu, a mimo to pamiętamy o nich i nosimy je w sercu

Dobrze, że jest coraz więcej miejsc pochówku, ponieważ są one pięknym świadectwem miłości i pamięci o utraconych dzieciach – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego upamiętniający dzieci, które zmarły w łonach matek przed narodzinami. [czytaj więcej] Jest to także wyraz pamięci o rodzicach, które straciły swoich bliskich.

– Dla mnie jest to dzień, który jest wyrazem wrażliwości na wartość ludzkiego życia. Jest to dzień pamięci o istotach ludzkich, które się nie narodziły. Nie doświadczyliśmy ich bliskości, przytulenia, płaczu i śmiechu, a mimo to pamiętamy o nich i nosimy je w sercu – wskazał prezes Fundacji Małych Stópek 

Rodziny, które doświadczyły śmierci dzieci przed narodzeniem, potrzebują szczególnego wsparcia specjalistów oraz modlitwy.

– Myślę, że modlitwa jest bardziej potrzebna tym rodzinom niż dzieciom. Bardzo często, gdy rozmawiam z tymi rodzicami, to mówię, żeby modlili się razem z tym dzieckiem i włączali je do swojej modlitwy. Dzięki temu mają doświadczenie nie tylko straty, ale i obecności w wymiarze duchowym – powiedział gość Radia Maryja.

W ciągu ostatnich lat uporządkowano kwestię pochówku dzieci, które zmarły przed narodzinami. Jednak zdaniem rozmówcy jest jeszcze wiele do poprawy w tym zakresie.

– Jest za mało rzetelnych informacji w szpitalach. Często dochodzi do takich sytuacji, że dzwoni do mnie zapłakana kobieta, mówiąc, że nie wiedziała o możliwości pochówku, a teraz nie może już odzyskać ciałka swojego zmarłego dziecka. Informacje w wypadkach poronnych powinny być konkretne i przedstawiane rodzicom. Dobrze, że jest coraz więcej miejsc pochówku, ponieważ są one pięknym świadectwem miłości i pamięci o utraconych dzieciach – ocenił gość „Aktualności dnia”.

Ważną sprawą jest wrażliwość oraz odpowiednie podejście personelu medycznego, który ma kontakt z rodzicami utraconych dzieci. Lekarze oraz medycy powinny pamiętać, że zmarłemu należy się godny pochówek, a rodzinie możliwość uroczystego pożegnania.

– Zawsze jest pamięć o tym dzieciątku i jeżeli nie ma właściwego pożegnania, to może pojawić się jakiś wyrzut sumienia. Dlatego trzeba dbać o to, aby było jak najwięcej miejsc pochówku zmarłych dzieci. Istotne jest to, aby rodzice uzyskali odpowiednie informacje na ten temat – poinformował ks. Tomasz Kancelarczyk.

Rodzice, których dziecko zmarło przed porodem, zmagają się z wątpliwościami dotyczącymi chrztu.

– Myślę, że w przypadku nienarodzonych dzieci możemy mówić o „chrzcie pragnienia”. Jest to pragnienie rodziców, którzy powinni pamiętać, że ich dzieci polecamy Bożemu Miłosierdziu. (…) Rodzice, którzy utracili swoje dziecko, mogą szukać pomocy m.in. w Fundacji Donum Vitae– wyjaśnił prezes Fundacji Małych Stópek.

14 października 2021 roku ks. Tomasz Kancelarczyk otrzymał medal „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości” z rąk Marcina Romanowskiego, wiceministra sprawiedliwości. Medal trafił do prezesa Fundacji Małych Stópek za ogromne zaangażowanie w ochronę życia poczętego, które jest podstawowym prawem każdego człowieka oraz za ogromną pomoc dla samotnych matek, będących w trudnej sytuacji materialnej. [więcej] https://www.radiomaryja.pl/informacje/ks-tomasz-kancelarczyk-otrzymal-medal-zasluzony-dla-wymiaru-sprawiedliwosci/

 

Cała rozmowa z audycji „Aktualności dnia” z udziałem ks. Tomasza Kancelarczyka dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj