fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Ulicami Szczecina przeszedł kolejny „Męski Różaniec”. Ks. T. Kancelarczyk: O to prosi Maryja

W Szczecinie w godzinach porannych po raz kolejny odbyła się modlitewna akcja „Męski Różaniec”. Modlimy się Różańcem, bo o to prosi Maryja, prosi o modlitwę, o nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – podkreślił ks. Tomasz Kancelarczyk.   

O godz. 7.00 uczestnicy wydarzenia spotkali się na Mszy św. w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy.

Następnie mężczyźni przeszli, modląc się na Różańcu, przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasne Błonia. Na modlitewnym spotkaniu, mimo niesprzyjającej pogody, zgromadziły się setki mężczyzn.

Modlimy się na „Męskim Różańcu”, gdyż o to prosi nas Maryja – tłumaczył ks. Tomasz Kancelarczyk, Prezes Fundacji Małych Stópek, jeden z uczestników wydarzenia.

– O to prosi Maryja, prosi o modlitwę, o nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, o modlitwę różańcową, o rozważanie tajemnic różańca, o to, abyśmy mieli czyste serce. A że akurat męski – widać, że w tym naszym męskim gronie jest nam bardzo dobrze, skoro z miesiąca na miesiąc przychodzi nas więcej na modlitwę Męskiego Różańca i także w ramach tej grupy jeszcze inne inicjatywy powstają. Jest potrzeba, aby po prostu także mężczyźni spotykali się, aby modlitwa nie była tylko rozumiana jako domena kobiet, bo to kobiety się tylko modlą – nie, mężczyźni też się modlą, tylko trochę w inny sposób. Mamy głos i formę tej modlitwy taką bardzo twardą, bo jesteśmy mężczyznami – podkreślił kapłan.

Podczas homilii wygłoszonej Bazylice Mniejszej ks. Tomasz Kancelarczyk mówił o rycerzach Maryi. Oni walczą o dobro, walczą ze złem – wskazał.

– Przede wszystkim najpierw ze złem w swoim życiu, bo jest ta prośba, aby mieli czyste serce, aby była spowiedź święta, aby była komunia święta, bo w kościele praktycznie wszyscy mężczyźni przystąpili do komunii świętej. Tak, jak powiedziałem, rycerz (…) to ten, który jest silny wiarą, ma odwagę i idzie w sposób odpowiedzialny w swoje życie, aby – odczytując wolę Pana Boga – po prostu wypełniał swoje obowiązki. Dlatego też ten mały ryngraf z wizerunkiem Maryi, nawiązujący do rycerzy sprzed setek lat, którzy bronili naszej ojczyzny i wiary, ale także tych rycerzy niedawnych, po II wojnie światowej, którzy również walczyli o wolność z Panem Bogiem w sercu – zaznaczył Prezes Fundacji Małych Stópek.

Taka inicjatywa, jak „Męski Różaniec” ma zapotrzebowanie, ponieważ widzimy, że nie tylko my potrzebujemy modlitwy, ale naszej modlitwy potrzebują też inni – akcentował kapłan.

– My, wychodząc na ulice miasta, także wychodzimy do ludzi i modlimy się za tych, którzy nas otaczają. Modlimy się za tych, których mijamy, za tych, których domy mijamy, a więc modlitwa jest nie tylko dla nas, ale też dla bliźniego. W ten sposób to jest również wypełnienie przykazania miłości bliźniego – mówił ks. Tomasz Kancelarczyk.

„Męski różaniec” to dla jego uczestników publiczny wyraz wiary.

– To inicjatywa, która pozwala pokazać mężczyzn od takiej strony religijnej. Dzisiaj często wiele osób szydzi z religii, szydzi z publicznego wyznawania religii, z publicznego mówienia o religii. Tutaj te osoby, które co miesiąc przychodzą pokazują, że nie można szydzić sobie z czyjejś wiary – odkreślił Dariusz Matecki, szczeciński radny, uczestnik „Męskiego różańca”.

„Męski Różaniec” organizowany jest w pierwszą sobotę miesiąca. Po raz pierwszy odbył się w kwietniu ubiegłego roku w Warszawie.

Co miesiąc do inicjatywy włączają się kolejne miejscowości. Do tej pory wydarzenie odbyło się m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, a także w Wilnie i Chicago.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj