fot. Monika Bilska

[NASZ TEMAT] „Każdy dzień jest dobry, by bronić życia”. Ks. T. Kancelarczyk: Dla Fundacji Małych Stópek najważniejszy jest wymiar pomocy kobietom w stanie błogosławionym znajdującym się w trudnej sytuacji

Zapewnienie pomocy nakreśla potrzebującej kobiecie pewną przyszłość, która jawi się jako przyszłość, w której ona będzie sobie radziła. To jest nasza rola. Pomoc Fundacji to jest kropla w morzu potrzeb i dobrze byłoby, abyśmy wszyscy byli wyczuleni i obserwowali, co dzieje się wokół nas i każdej kobiecie, która jest w stanie błogosławionym pomagali tak, aby ona była w stanie błogosławionym, radości, szczęścia, a nie w stanie ciężaru ciąży i przygniecenia – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji dla młodych „Czas wzrastania” ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek ze Szczecina.

Ks. Tomasz Kancelarczyk wspominał, że Fundacja Małych Stópek powstała głównie dzięki stowarzyszeniu, które organizowało Marsz dla Życia w Szczecinie. Kilka lat wspólnych pielgrzymek, wyjazdów oraz Marszów dla Życia zaowocowało powstaniem w kwietniu 2012 r. Fundacji Małych Stópek z siedzibą w Szczecinie.

– Nigdy nie przypuszczałem, nigdy nie miałem nawet takich planów, że ci, którzy kiedyś przed laty, bo to był 2006-2007 r. (to były te początki) organizowali Marsz dla Życia, po iluś tam latach będą już nie tylko organizowali Marsz dla Życia, ale coś więcej. Będą działali w takiej fundacji, jak Fundacja Małych Stópek. To był ten początek – Marsz dla Życia i wolontariusze – przypomniał ks. Tomasz Kancelarczyk.

– Zabieraliśmy nasze materiały, banery, transparenty, które wcześniej przygotowaliśmy w Szczecinie na nocnych spotkaniach obrońców życia i wspieraliśmy lokalnych koordynatorów, po to, żeby samemu dać świadectwo i szerzyć tę idee życia, o której mówił św. Jan Paweł II. To była grupa ludzi, szczecińskich działaczy, którzy mieli zapał, mieli energię, chcieli wspólnie zrobić coś dobrego i z tego zrodziły się dalsze działania, przede wszystkim też pomocowe, które teraz owocują właściwie na całą Polskę – wyjaśniła Anna Pleskot z Fundacji Małych Stópek.

Fundacja Małych Stópek edukuje, ale także jednym z wymiarów jej działalności jest wymiar duchowy i modlitwa. Prezes Fundacji zaznaczył, że powstała m.in. aplikacja „Adoptuj Życie” na smartfony, która poświęcona jest Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

– W tym roku po raz kolejny udało nam się wydać nowe gazety Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego [zobacz więcej]. (…) Mogą one trafić do każdej parafii, jeżeli tylko ktoś sobie zażyczy. To też jest bardzo ważne, aby nie tylko o tym mówić, ale robić coś, aby inni mieli do tego dostęp, do tego rodzaju podejmowanej modlitwy, do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – mówił ks. Tomasz Kancelarczyk.  

Podczas spotkań m.in. w szkołach rozdawane są różne gadżety oraz modele edukacyjne „Jaś”, które uświadamiają jak ważne jest życie dziecka.

– Te modele, to bardzo ważna sprawa. W czwartek dowiedzieliśmy się od jednej z nauczycielek, że po wizycie Ani (Pleskot – przyp. red.) w szkole i jej prelekcji na temat wartości życia, i rozdaniu tych modeli uczniom, na następny dzień przyszła uczennica, która jak się okazało była w ciąży. Przepłakała z tym modelem całą noc. Przyszła do nauczycielki i powiedziała, że już tego nie zrobi, bo miała zamiar dokonać aborcji farmakologicznej. Dzięki temu, że dostała ten model, usłyszała wykład, zostało uratowane życie dziecka. Ta praca czasami monotonna, przynosi właśnie takie piękne owoce – podkreślił Prezes Fundacji.

– Dla nas, dla Fundacji najważniejszy, najbardziej widoczny jest ten wymiar pomocy kobietom w ciąży, w stanie błogosławionym w trudnej sytuacji. To jest taki wymiar, który jest bardzo wymagający od nas – dodał duchowny.

Działalność Fundacji na tak dużą skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc licznych wolontariuszy.

Na antenie Radia Maryja chciałabym podziękować wszystkim wolontariuszom, ponieważ tak naprawdę bez ich zaangażowania, bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie działać i funkcjonować na tak dużą skalę. […] Staram się także dbać o to, żeby wolontariusze tworzyli pewną wspólnotę. Staramy się spotykać przynajmniej raz w miesiącu, aby się integrować, ale też dbać o rozwój duchowo-intelektualny. W związku z tym, że są to ludzie młodzi, pełni pomysłów, to staramy się też ich idee wplatać do naszej rzeczywistości – akcentowała Małgorzata Krzemińska, odpowiedzialna w Fundacji Małych Stópek za wolontariuszy.

Anna Pleskot zwróciła uwagę, że Fundacja angażuje się materialnie i finansowo w konkretną, namacalną pomoc.

– Sytuacje są różne, nieraz bardzo ciężkie, skomplikowane, ale to pomaga w uratowaniu człowieka. Będąc na prelekcjach, opowiadam o różnych akcjach, inicjatywach, jak „Paczuszka dla maluszka” czy „Pielucha dla malucha”, wówczas słuchacze zaczynają rozumieć, że kwestia pro-life to nie jest tylko i wyłącznie organizacja Marszu dla Życia. To jest także edukacja czyli mówienie o wartości życia człowieka, o godności, szacunku. Są konkretne akcje, które służą pomocy, bo bez tego bardzo często tych dzieci by nie było – znaczyła Anna Pleskot.

Są różne organizacje broniące życia i każda ma swoją specyfikę. Ks. Tomasz Kancelarczyk podkreślił, że trzeba wspólnie współpracować i wtedy można osiągnąć jeszcze więcej dobrego.

Duchowny wskazał, że w całej Polsce zbierane są potrzebne rzeczy dla przyszłych mam. Ostatnią taką większą zbiórką była świąteczna akcja „Paczuszka dla maluszka”.

– W blisko 400 miejscach w całej Polsce zostały zebrane artykuły higieniczne o wartości nie mniejszej niż milion złotych. To jest coś niesamowitego. To wszystko trafiało do domów samotnej matki i do hospicjum dziecięcych. Przekazujemy dla dziecka: ubranka, wózek, łóżeczko, dużą ilość wilgotnych chusteczek, które są bardzo potrzebne. To zapewnienie pomocy nakreśla potrzebującej kobiecie pewną przyszłość, która się jawi jako przyszłość, w której ona będzie sobie radziła. To jest nasza rola. Pomoc Fundacji to jest kropla w morzu potrzeb i dobrze byłoby, abyśmy wszyscy byli wyczuleni i obserwowali, co dzieje się wokół nas i każdej kobiecie, która jest w stanie błogosławionym pomagali tak, aby ona była w stanie błogosławionym, radości, szczęścia, a nie w stanie ciężaru ciąży i przygniecenia – podsumował prezes Fundacji Małych Stópek.   

Całość audycji dla młodych „Czas wzrastania” pt. „Każdy dzień jest dobry, by bronić życia” z udziałem osób z Fundacji Małych Stópek można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl