fot. Paweł Palembas

Ks. T. Kancelarczyk: Europa traci serce. Siłę może jej dać Ewangelia życia bijąca w sercu Kościoła

To właśnie Ewangelia życia bijąca w sercu Kościoła może dać siłę Europie. Europa traci to serce, odchodząc od Pana Boga i wartości, chociażby życia człowieka. Dlatego to jest zadanie dla Kościoła, aby ożywić to serce doświadczaniem wartości życia ludzkiego, żeby serce Kościoła w Europie biło bardzo mocno. Ważne jest, abyśmy dawali świadectwo wartości życia człowieka – wskazał ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, w rozmowie z TV Trwam.

W niedzielę 14 kwietnia ulicami Szczecina przeszedł Marsz dla Życia, który w tym roku odbył się pod hasłem: „Życie nie zna granic”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Małych Stópek.

– Hasło zostało zaproponowane rok temu, po ostatnim marszu w Szczecinie. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, że jego aktualność będzie tak ważna właśnie dzisiaj – w momencie, kiedy jest wręcz odwrotnie, ponieważ cała Europa jest ogarnięta aborcyjnym szaleństwem (jedynie Polska i Malta na tej mapie pozostały). We Francji aborcja jest wpisana do konstytucji. W ostatnich dniach usłyszeliśmy, że Parlament Europejski domaga się, aby aborcję wpisać do Karty Praw Podstawowych Człowieka (kolejne szaleństwo!). A my w Szczecinie wychodzimy z hasłem „Życie nie zna granic”. W ten sposób przypominamy o wartości życia, o tym, że nie możemy ograniczać tego życia nie tylko granicami, ale także naszymi ludzkimi uwarunkowaniami: bo „nie pasuje nam życie z różnych względów”, dlatego ktoś idzie w stronę unicestwienia życia człowieka. Doświadczenie pełni wartości życia człowieka – jego piękna i wielkości – (…) w nas samych tworzy nieograniczoną przestrzeń dla życia, którego doświadczanie ubogaca nas jako ludzi – akcentował kapłan.

Rozmówca TV Trwam zwrócił uwagę, że Fundacja Małych Stópek jest owocem właśnie szczecińskich Marszy dla Życia.

– Fundacja jest przykładem konkretnej pomocy kobietom w ciąży czy po urodzeniu dziecka. Nie tylko maszerujemy, nie tylko jest nasza deklaracja, piękne flagi, transparenty, ale potem realizujemy te hasła na tyle, na ile możemy. To wciąż wymaga od nas coraz więcej, dlatego Fundacja Małych Stópek z roku na rok rośnie w siłę. Wiemy, że przed nami wielkie zadanie obrony życia ludzkiego – każdego życia, bo życie nie zna granic! (…). Kilkanaście lat temu nie marzyliśmy nawet, aby podjąć zadanie prowadzenia Domu Samotnej Matki. Teraz prowadzimy już dwa takie domy. Nie było w planach, aby zainicjować Rodzinny Dom Dziecka –  a tak się stało. Nie myśleliśmy o tym, by Fundacja dysponowała bardzo dużym magazynem, gdzie przechowuje otrzymane czy zakupione dary, a później je przekazuje. Ziarenko w postaci pieluch to początek, ale wszyscy rozumiemy, że to za mało. Trzeba więcej, bo życie nie zna granic! – mówił ks. Tomasz Kancelarczyk.

Każdego roku przed Marszem dla Życia w Szczecinie młodzież przepisuje dokument papieski, aby powstały w ten sposób długi baner był niesiony podczas manifestacji pro-life. Dziś była to adhortacja Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”.

– To dokument mówiący o Kościele w Europie. Jest w nim mowa o europejskim fundamencie wiary oraz wartości. Zacytuję początek encykliki Jana Pawła II: Ewangelia życia znajduje się w sercu Kościoła. To właśnie Ewangelia życia bijąca w sercu Kościoła może dać siłę Europie. Europa traci to serce, odchodząc od Pana Boga i wartości, chociażby życia człowieka. Dlatego to jest zadanie dla Kościoła, aby ożywić to serce doświadczaniem wartości życia ludzkiego, żeby serce Kościoła w Europie biło bardzo mocno. Dzisiaj przeczytaliśmy w Ewangelii: „A wy jesteście tego świadkami!”. Ten dokument jest zawołaniem dla nas, abyśmy byli świadkami wartości życia w Europie, aby polska ziemia była ziemią, na której uszanowane jest życie człowieka. Ważne jest, abyśmy dawali świadectwo wartości życia człowieka – podkreślił prezes Fundacji Małych Stópek.


radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl