fot. PAP/EPA

Nowe złoże gazu i ropy odkryte przez PGNiG na Morzu Norweskim

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu i ropy na Morzu Norweskim. Już w 2022 roku spółka chce produkować na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Prace wiertnicze trwały 45 dni. Prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi około 350 metrów. Złoże odkryto na głębokości około 2 tys. metrów poniżej dna morskiego.

– Ciągle odnajdywane są coraz nowe złoża gazu. PGNiG ma dosyć szeroki wachlarz koncesji, zarówno na Morzu Północnym, jak i w Pakistanie, więc myślę, że będziemy mieli jeszcze wiele przyjemnych niespodzianek ze strony tej firmy – powiedział geolog prof. dr hab. Andrzej Solecki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Teraz ta przyjemna niespodzianka nazywa się Shrek. To nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej odkryte na Morzu Norweskim.

– Brak w tej chwili szczegółowych danych, jaka jest jakość tego gazu, jaka ilość jest gazu, kondensatu ropy. Z ogólnych wiadomości wynika, że do bilansu gazowego będzie to bardzo znaczący wkład ze strony PGNiG, która to firma doskonale sobie radzi na rynkach zagranicznych – akcentował ekspert.

Już w 2022 roku PGNiG chce produkować na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 2,5 mld m sześciennych gazu rocznie. To połowa wydobycia krajowego.

– Tutaj jest przewidywane wykorzystanie gazociągu Baltic Pipe, która to rura do tego czasu powinna być już ukończona – zaznaczył prof. dr hab. Andrzej Solecki.

Za sprawą gazociągu Baltic Pipe gaz z Norwegii miałby trafić do Polski. Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym PGNiG posiada łącznie 24 koncesje poszukiwawcze i wydobywcze. Teraz otrzymało zgodę na zakup kolejnych koncesji.

TV Trwam News

drukuj