Kolejne firmy deklarują wejście do Nowej Kompanii Węglowej

PGE, Energa i PGNiG Termika zadeklarowały wejście do Nowej Kompanii Węglowej – poinformował minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński. Wcześniej Silesia zaangażowała się w restrukturyzację kopalń KW. Otrzymała 100 proc. akcji Kompanii Węglowej.

Minister dodał, że wkrótce odbędzie się wizyta zarządu PGE na Śląsku i spotkanie z przedstawicielami Kompanii Węglowej i Silesii. Po nim miałaby powstać mapa drogowa dojścia do stabilności sytuacji w górnictwie.

Według szefa resortu włączanie spółek energetycznych do Nowej Kompanii Węglowej powinno trwać do końca pierwszego kwartału 2016 r. Sam proces restrukturyzacji górnictwa z udziałem energetyki ma trwać w sumie 4-5 lat.

Rząd ogłasza nowe plany, które są obliczone na potrzeby kampanii wyborczej, ale nie rozwiązują problemów – mówi poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.

– Pan minister Czerwiński dwa tygodnie po tym, jak ogłosił poprzedni plan, który nie został zrealizowany, ogłasza kolejny plan dla polskiego górnictwa. PO ogłasza te plany z coraz większą częstotliwością, tylko, że ten nie jest możliwy do zrealizowania. Minister Czerwiński wymienia zarządy. Wymienił zarząd Tauronu i naciska na inne zarządy. To jest działanie doraźne. Spółki węglowe, Kompania Węglowa są na skraju katastrofy. Tam nie ma pieniędzy na wypłaty do końca roku. Prezes Sędzikowski publicznie mówi, że jeśli nie uzyska wsparcia w  wysokości 700 mln to spółka nie dotrwa do pierwszego kwartału przyszłego roku – podkreśla poseł Piotr Naimski.

Zdaniem ministra zaangażowanie spółek, minimalizuje ryzyko, uznania za nieuprawnioną pomoc dla KW przez Komisję Europejską.

Termin powstania Nowej Kompanii Węglowej zapowiedziany przez rząd minął 30 września. Na śląsku protestują górnicy. Są oburzeni złamaniem przez rząd Ewy Kopacz porozumienia ze stycznia bieżącego roku. Na przyszły czwartek planowana jest manifestacja w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl