PAP/Rafał Guz

PGNiG: Pięć projektów w ramach nowego programu wodorowego

PGNiG ogłosiło start nowego programu wodorowego, w ramach którego zrealizuje pięć projektów, m.in. zbuduje stację tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Wartość projektu to 31 mln zł w ciągu 4 lat – podała spółka.

Według informacji Polskiego Górnictwa Naftowgo i Gazownictwa, najbardziej zaawansowanym projektem programu „Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future)” jest budowa badawczej stacji tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Tak zwany projekt Hydra Tank przewiduje, że powstanie ona do 2021 r. przy siedzibie PGNiG przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie, w sąsiedztwie istniejącej stacji tankowania CNG (sprężonego gazu ziemnego).

Spółka podała, że podpisano umowę z polsko-brytyjskim konsorcjum na jej zaprojektowanie i wybudowanie.

„Wybraliśmy wykonawcę. Jest to Górnośląski Zakład Obsługi Gazownictwa z Zabrza, który wspólnie z brytyjskim partnerem w konsorcjum będzie i dostawcą, i projektantem i będzie odpowiedzialny za zbudowanie stacji tankowania” – poinformował wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

Dodał, że przeznaczono na ten cel kwotę 9 mln złotych.

Jak wyjaśniał Sekściński, „pierwszy etap eksploatacji stacji będzie dla PGNiG pilotażem, połączonym z pracami badawczymi”.

„Chcemy, aby wodór stał się uzupełnieniem obecnej oferty PGNiG paliw napędowych obejmującej CNG i LNG, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce” – dodał.

Drugi projekt o nazwie InGrid – Power to Gas przewiduje powstanie w oddziale spółki w Odolanowie instalacji, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja wodoru w instalacji zasilanej energią odnawialną – tzw. „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. Farma fotowoltaiczna ma powstać w Odolanowie.

„Instalacja pozwoli nam na przetestowanie całego procesu – od produkcji zielonego wodoru do dostawy odbiorcom. Będziemy także mogli przeprowadzać próby wtłaczania odpowiedniej mieszanki gazu i wodoru do sztucznej sieci gazowej, testować magazynowanie wodoru, a także dostarczanie go cysterną do naszej stacji w Warszawie” – opisywał Sekściński.

Jak podano podczas konferencji, w ramach InGrid badane będzie zastosowanie i możliwość przesyłania wodoru w celu zwiększenia wolumenu paliwa gazowego w systemie dystrybucyjnym oraz dostawy wodoru w oddalone miejsca, np. do stacji paliw. Projekt InGrid ma pokazać m.in., jakie są możliwości techniczne oraz w jakich proporcjach można bezpiecznie wprowadzać wodór do sieci.

Trzeci projekt to rozbudowa działalności analitycznej Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG, by stało się ono laboratorium badającym czystość wodoru i prowadzącym badania nad paliwami alternatywnymi, jak biometan i gazy syntetyczne. Po uzyskaniu akredytacji Laboratorium – tzw. New Fuel Lab – będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG oraz komercyjnie dla podmiotów zewnętrznych.

Jak mówił podczas konferencji wiceprezes spółki Arkadiusz Sekściński, kolejne projekty dotyczą gazomobilności, czyli transformacji transportu w kierunku niskoemisyjnego oraz tzw. niebieskiego wodoru.

„Obecnie największe ilości wodoru pozyskujemy z gazu ziemnego na drodze reformingu, w procesie tym powstaje jednak dwutlenek węgla, który należy zagospodarować” – poinformowano na konferencji.

Dodał, że aktywne poszukuje najlepszych możliwości utylizacji dwutlenku węgla.

Prezes spółki Jerzy Kwieciński zapowiedział współpracę z Lotosem i Orlenem, m.in. jeśli chodzi o stacje tankowania pojazdów napędzanych wodorem.

Podkreślał jednak, że wodór jest jak na razie gazem drogim, więc badania idą w kierunku poszukiwań sposobów jego tańszej produkcji. Stąd mamy pomysł na to, by do jego produkcji wykorzystać odnawialne źródła energii.

Jerzy Kwieciński mówił też na konferencji o instalacjach wykorzystujących biogaz.

„Chcemy, żeby pierwsze podłączenie biogazowni do sieci dystrybucyjnej miało miejsce w tym roku. (…) Oceniamy, że Polska ma potencjał na produkcję 7 do nawet 10 mld m sześc. biogazu. Chcielibyśmy w tym segmencie produkować ok. 4 mld m sześc, a to jest mniej więcej taka ilość, jaką w tym momencie wydobywamy” – zapowiedział.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl