PGNiG chce rozszerzyć działalność o energetykę rozproszoną

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce być integratorem polskiego ciepłownictwa oraz planuje postawić na biogazownie. Władze spółki zamierzają zaangażować się w rozwój energetyki rozproszonej. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński wziął udział w jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w sieci.

Jerzy Kwieciński mówiąc o biogazowniach stwierdził, że potencjał naszego kraju jest oceniany na ok. 7-10 mld m sześc. gazu rocznie. Surowiec trafiłby do lokalnych sieci, ale byłby używany też do produkcji cieplnej i elektrycznej w spalaniu.

Jeżeli my będziemy produkować z tego mniej więcej połowę, około 4 miliardów metrów sześciennych, to będzie oznaczało, że będziemy mogli produkować tyle biogazu, a tak naprawdę biometanu, ile mniej więcej w Polsce się wydobywa, więc to się stanie nową, bardzo ważną odnogą naszej firmy w najbliższych latach – powiedział Jerzy Kwieciński.

Prezes PGNiG ocenił, że prognozowany rozwój biogazowni, których w Polsce może powstać co najmniej 1,5-2 tys., będzie oparty na lokalnych rynkach.

To z kolei – jak dodał – przyczyni się do praktycznego wdrożenia zasad gospodarki obiegu zamkniętego, z wykorzystaniem biomasy i odnawialnych źródeł energii.

W pierwszym kwartale br. spółka sprzedała rekordową ilość gazu ponad 10 mld m sześc.

RIRM

drukuj