fot. PAP/Rafał Guz

Minister skarbu rozważa połączenie największych spółek paliwowych

Minister skarbu rozważa konsolidacje państwowych spółek PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Resort rozpoczął już prace analityczne nad pomysłem. Konsolidacja miałaby na celu zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa w tych spółkach przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia.

Cześć ekspertów podnosi, że mogłoby to prowadzić do skuteczniejszej rywalizacji na rynku europejskim. Inni takie rozwiązanie oceniają negatywnie. Ponadto nie wiadomo, czy na fuzję spółek wydałby zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poseł Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki, mówi, że jest to krok w dobrą stronę. Jak zauważa, Ministerstwo Skarbu Państwa pierwszy raz od wielu dekad planuje zwiększać potencjał spółek, a nie dzielić i sprzedawać.

– To zupełna zmiana jakościowa. Dzisiaj myślimy o majątku Skarbu Państwa w kontekście celu, który chcemy, żeby był realizowany ze względu na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Zwiększenie możliwości i potencjału jego firm – głównych firm z szeroko pojętej branży energetycznej. Oczywiście sama koncepcja wymaga dopracowania – czekamy na bardzo precyzyjne szczegóły. Ale co najważniejsze, dzisiaj minister Skarbu Państwa przestał być ministrem od spraw wyprzedaży majątku narodowego, natomiast zaczyna – wraz z rządem – realizować politykę zwiększania potencjału majątku publicznego. To jest zdecydowanie krok w dobrą stronę – podkreśla poseł Maks Kraczkowski.

Ministerstwo Skarbu Państwa ma do końca pierwszego kwartału przedstawić wstępne analizy połączenia spółek paliwowych z gigantem gazowym.

RIRM

drukuj