Rzecznik Praw Dziecka: 5 proc. bezdomnych to dzieci

5 proc. osób bezdomnych to dzieci – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak w liście do szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej zaapelował o systemowe działania przeciwdziałające problemowi.

Według rzecznika należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej. Znany jest mu skrajny przypadek pobytu w schronisku rodzica z dziećmi nieprzerwanie od 3 lat.

Poseł Piotr Uściński z sejmowej komisji polityki społecznej podkreśla, że należy zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Pomoc jednak musi zostać skierowana do całych rodzin.

– Trzeba to dobrze przeanalizować, poszukać możliwości, skonsultować z samorządami. Myślę, że trzeba pomóc całym tym rodzinom – czyli całe rodziny, które wychowują dzieci nie powinny cierpieć na bezdomność. Bo też jestem przeciwny temu, żeby odbierać dzieci rodzicom i przekazywać je gdzieś z tego powodu, że są w biedzie i są bezdomni – mówi Piotr Uściński.

Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy i nierzadko jest przez nie powierzane podmiotom niepublicznym.

RIRM

drukuj