fot. PAP

Zmiany dot. podatku miedziowego najwcześniej za rok

Zmiana zasad funkcjonowania podatku miedziowego może nastąpić najwcześniej za rok. Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powiedział, że podatek ten będzie zniesiony, obniżony, lub będzie funkcjonował w nowej formule.

Do zmian nie dojdzie w tym roku, ponieważ wpływy z podatku od niektórych kopalin zostały już uwzględnione w budżecie państwa na 2016 rok.

Związkowcy z KGHM-u – podmiotu, który płaci największy podatek – od dawna walczą o jego zniesienie. Zwracają uwagę, że doprowadził on do pogorszenie sytuacji finansowej spółki.

Andrzej Kucharski, przewodniczący Regionalnej Sekcji Hutniczo-Przetwórczej Miedzi NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że być może rząd zostanie zmuszony do zajęcia się tą sprawą jeszcze w tym roku.

– Rozumiemy sytuację jaka jest, jak został skonstruowany budżet, i że te pieniądze zostały przewidziane w budżecie. Z tym, że jeżeli sytuacja nadal będzie taka, jaka jest, to będziemy musieli myśleć o tym, żeby jednak szybciej siąść i rząd musiałby w tym przypadku także postąpić w ten sposób, że być może z częściowym odstąpieniem od podatku wystąpić już w tym roku. Wiadomo, jaka jest sytuacja na rynku metali. Chiny w tej chwili dołują całą giełdę. Spadają także koszty surowców i produktów. Liczymy na to, że pomimo wszystko spotkamy się tutaj z przedstawicielami rządu szybciej i może będzie w tym roku jeszcze jakaś reakcja – zwrócił uwagę Andrzej Kucharski.

Na początku grudnia ubiegłego roku strona społeczna wystosowała list do szefowej rządu Beaty Szydło w sprawie zniesienia podatku miedziowego. KGHM rocznie z tego tytułu wpłaca do budżetu ponad 1 mld zł. Daninę w 2012 roku wprowadził rząd Donalda Tuska.

RIRM

drukuj