Podatek Religi zostanie przywrócony

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada przywrócenie w przyszłym roku tzw. podatku Religi.

Danina ma być doliczana do obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia OC. Środki z tego tytułu będą przeznaczane na leczenie ofiar wypadków samochodowych.

Jak poinformował portal rmf24.pl stawka podatku ma wynieść 6 proc.; o połowę mniej niż pierwotnie za czasów ministra Zbigniewa Religii.

Szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że podatek wydaje się naturalnym źródłem dodatkowych środków dla służby zdrowia.

Dr Anna Gręziak, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego pozytywnie ocenia pomysł ministra zdrowia.

– To wydaje się zupełnie naturalne, jeżeli jest ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu, to tym bardziej w przypadku funkcjonowania. Koszty leczenia ofiar wypadków drogowych były finansowane z ubezpieczenia OC. To było w sumie ok 1 mld 300mln w ciągu roku funkcjonowania tego. Myślę, że warto do tego wrócić. To, co spowodowało w dużej mierze odstąpienie od tego, krótko mówiąc: było to dość trudne i woleli z tego zrezygnować. Pod pretekstem, że to zwiększa składki, a to nie zwiększało składek – powiedziała dr Anna Gręziak.

Nazwa podatku pochodzi od nazwiska jego pomysłodawcy i ówczesnego szefa resortu zdrowia śp. Zbigniewa Religi. Ten wybitny kardiochirurg pełnił funkcję ministra zdrowia w latach 2005 – 2007.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl