Prezydent RP: Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta – nie pozwolę na to, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo

Prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremier Beatą Szydło uczestniczyli w akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbyła się w Brzeszczach. Wydarzenie poprzedził przemarsz górników z miejscowej kopalni do kościoła św. Urbana, w którym sprawowana była uroczysta Msza św. 

Szef państwa polskiego w swoim wystąpieniu podczas Barbórki w Brzeszczach nawiązał do trwającej w Katowicach konferencji klimatycznej COP24. Jesteśmy tam też po to, by mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej często przez obce interesy – mówił Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczył, że trzeba zmieniać gospodarkę w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym dbaniu o interesy państwa i społeczeństwa.

Andrzej Duda podkreślał, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i że to się nie zmieni. Podkreślił to również podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego w Katowicach.

– Ona nadal będzie opierała się na węglu. Oczywiście będziemy realizować mix energetyczny i naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie. Nawet najbardziej ostrożni wezwani wczoraj przez media specjaliści mówili, że jest go na co najmniej 35-40 lat wydobycia tego, który można wydobyć taniej, a na 200 lat tego, który w ogóle mamy. To nasz wielki skarb. Mamy największe zasoby w Europie. Proszę się nie martwić – podkreślił szef państwa polskiego.

Prezydent wręczył też grupie górników odznaczenia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków oraz długoletnią służbę.

Najważniejsze święto górników, zwane Barbórką, obchodzone jest co roku w uroczystość św. Barbary. Jest ona patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Barbórkę świętują dziś górnicy w całej Polsce.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl