Europejski Komitet Regionów ostrzega unijne instytucje przed Nord Stream 2

Europejski Komitet Regionów ostrzega unijne instytucje przed Nord Stream 2. W przyjętym stanowisku Komitet m.in. zwraca uwagę, że budowa gazociągu może utrudnić rozwój portu Szczecin-Świnoujście, wyrządzić szkody środowisku i przeszkodzić w osiągnięciu celów polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Stanowisko w tej sprawie przyjęła działająca w Komitecie grupa ds. Nord Stream 2, której przewodniczy marszałek woj. zachodniopomorskiego. Dokument stanowi oficjalne stanowisko unijnych samorządów dotyczące budowy tego gazociągu.

Otrzymają go Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Komitet Regionów podkreśla w nim, że Nord Stream 1 spowodował trudności w technicznej rozbudowie polskiego portu, a Nord Stream 2 może prowadzić do częściowej izolacji go i nadać mu charakter peryferyjny.

To bardzo ważne, przychodzące w porę stanowisko – mówi europoseł Marek Jurek.

To bardzo ważny dokument, bardzo dobrze przygotowany i przychodzący w porę, ponieważ w czasie tzw. kryzysu azowskiego, który również w Niemczech wywołał głosy przeciwko budowie Nord Stream 2. Ten dokument po raz kolejny uruchamia test polityki niemieckiej. Okaże się raz jeszcze, czy Niemcy chcą się kierować solidarnością europejską, brać pod uwagę bezpieczeństwo i stanowisko innych państw, czy chcą jedynie wykorzystywać Unię Europejską, kiedy im jest to wygodne do kontroli innych krajów. Po raz kolejny się o tym przekonamy – zaznacza Marek Jurek.

W swoim stanowisku Europejski Komitet Regionów podkreśla też, że układanie rur na dnie Bałtyku może doprowadzić do przemieszczenia się osadów broni chemicznej w kierunku plaż w krajach nadbrzeżnych. Oprócz tego – jak napisano – zakłóca to naturalne ekosystemy, co wpływa negatywnie na populacje m.in. ryb.

Europejski Komitet Regionów to organ doradczy instytucji UE reprezentujący unijne samorządy. Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania jego opinii w procesie tworzenia prawa dot. samorządów, ale nie jest ona dla nich wiążąca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl