USA chcą wstrzymania eksportu irańskiej ropy

Stany Zjednoczone zapowiadają wstrzymanie eksportu irańskiej ropy. Wszystko po to, by zmusić Teheran do zatrzymania programu rakietowego i ograniczyć wpływy Iranu w regionie.

Irański prezydent poinformował, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie powstrzymać Iranu od eksportowania ropy. Ponadto dodał, że wszelkie próby powstrzymania irańskich dostaw tego surowca przez Zatokę Perską doprowadzą tam do całkowitego zablokowania eksportu ropy. Prezydent Iranu powiedział też, że USA nie będą w stanie doprowadzić do zerwania więzi ekonomicznych Iranu z regionem, ani ze światem. Na początku listopada Stany Zjednoczone ponownie nałożyły na Iran sankcje dotyczące sprzedaży ropy, które zostały zniesione w 2015 roku. Amerykańskie restrykcje obejmują m.in. zakaz kupowania irańskiej ropy naftowej oraz prowadzenia transakcji z irańskimi bankami. Tymczasowo, na okres sześciu miesięcy, zwolnione z zakazu kupna irańskiej ropy naftowej zostały: Chiny, Turcja, Korea Południowa, Indie, Włochy, Grecja, Japonia i Tajwan. Przez cieśninę łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim przepływa 20 proc. światowej ropy. Teheran wielokrotnie zapowiadał, że może zablokować cieśninę w reakcji na wrogie działania USA.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl