fot. PAP/Tomasz Gzell

J. Kaczyński wysłał wezwanie przedsądowe do D. Tuska za wpis na Twitterze dotyczący wyborów w USA

Usunięcia wpisu na Twitterze dotyczącego wyborów w USA, zamieszczenia przeprosin na tym portalu oraz wpłaty 10 tys. zł na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy domaga się wicepremier, szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wezwaniu przedsądowym skierowanym do szefa Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska.

Wezwanie ma związek z wpisem, jaki Donald Tusk zamieścił na Twitterze 19 kwietnia.

„Węgry chcą zablokować sankcje energetyczne przeciw Rosji. PiS chce sprzedać część naszego przemysłu naftowego Węgrom. Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem” – napisał lider PO.

Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego prawnicy przed weekendem przesłali do Donalda Tuska ostateczne wezwanie przedsądowe, w którym domagają się spełnienia przez niego kilku świadczeń, pod rygorem skierowania sprawy do sądu.

Lider PiS domaga się, by Donald Tusk w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania wezwania zamieścił na swoim twitterowym koncie przeprosiny, które miałyby być przez tydzień „przypięte” na samym początku strony głównej jego profilu.

„Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moim wpisie na portalu Twitter z 19.4.2022 r. fałszywie przypisałem Mu twierdzenie, że w USA sfałszowano wybory. W rzeczywistości Jarosław Kaczyński takiego poglądu nie prezentował, a tym samym bezprawnie naruszyłem Jego dobre imię” – mają brzmieć przeprosiny.

Ponadto Jarosław Kaczyński chce, by Donald Tusk zaniechał dalszych naruszeń objętych wezwaniem, w tym natychmiastowego i trwałego usunięcia wspomnianego wpisu.

Dodatkowo w ciągu maksymalnie trzech dni szef PO miałby wpłacić 10 tys. zł na Caritas Polska na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Prawnicy Jarosława Kaczyńskiego w wezwaniu podkreślili, że przypisane liderowi PiS stwierdzenie „nie miało nigdy miejsca, ani nie odpowiada jego stanowisku w teraźniejszości oraz w przeszłości”.

Wskazali oni, że „przypisanie skrajnie nieprawdziwej” wypowiedzi Jarosławowi Kaczyńskiemu „w kwestiach istotnych z szeregu powodów w aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie narusza jego dobre imię”.

W wezwaniu zaznaczono, że niezastosowanie się do wezwania będzie skutkowało wdrożeniem odpowiednich działań cywilnoprawnych, w celu ochrony uzasadnionych interesów i praw szefa Prawa i Sprawiedliwości.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl