fot. PAP/EPA

Białystok: 10 edycja nagrody honorowej IPN „Świadek historii”

Do 10 października różne instytucje, organizacje, ale także osoby indywidualne, mogą zgłaszać kandydatów do honorowej nagrody „Świadek historii” białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Konkurs odbywa się po raz dziesiąty.

IPN honoruje i nagradza osoby, które popularyzują najnowszą historię Polski, a także wspierają pion edukacyjny Instytutu w realizacji jego zadań naukowych, wydawniczych, edukacji. Nagroda była zainicjowana w 2009 r. w białostockim oddziale IPN, potem zaczęto ją przyznawać także w innych regionach.

Do nagrody można zgłaszać osoby czy organizacje z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Nagrodę przyzna kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN.

Zgodnie z regulaminem, wyróżnienie honorowe „Świadek historii” dana osoba czy organizacja może dostać tylko raz. Można jednak zgłaszać ponownie kandydatury, które nie znalazły się wcześniej w gronie laureatów. Rokrocznie przyznawanych jest nie więcej niż sześć tytułów „Świadek historii”.

Oprócz Białegostoku, nagroda „Świadek Historii” jest obecnie przyznawana także w oddziałach IPN w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku.

Dotychczas w białostockiej edycji nagrody jest ponad 60 uhonorowanych.

PAP/RIRM

drukuj