Ks. Kard. A. Bagnasco: Europa powinna iść drogą w kierunku jedności

Europa powinna iść drogą w kierunku jedności; jedność Kościoła w Europie świadczy o tym, że jest to możliwe – powiedział w niedzielę w Poznaniu na zakończenie zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) jej przewodniczący ks. kard. Angelo Bagnasco.

Spotkanie w Poznaniu odbyło się pod hasłem „Solidarny duch Europy”.

„Podczas tego zgromadzenia zastanawialiśmy się nad kwestią solidarności rozumianej w wymiarze ogólnoludzkim i solidarności chrześcijańskiej, której najwyższym przejawem jest miłość ewangeliczna. Kościół katolicki jest pierwszą w Europie instytucją, jeśli chodzi o wspieranie i działalność wolontariacką. Nie jest to dla nas powodem do samozadowolenia i do tego, byśmy się tym chwalili, lecz powodem do tego, byśmy podziękowali Panu Bogu za tak okazywaną nam łaskę” – powiedział w niedzielę ks. kard. Angelo Bagnasco.

Według przedstawionych w Poznaniu wyników badań, przeprowadzonych z inicjatywy CCEE, Kościół katolicki jest najważniejszą, najbardziej aktywną instytucją na polu wolontariatu w Europie. Wynika z nich też, że w różne formy wolontariatu jest zaangażowanych ponad 100 mln mieszkańców kontynentu.

Ks. kard. Angelo Bagnasco poinformował, że w wydanym po spotkaniu komunikacie końcowym, hierarchowie z całej Europy „wyrażą nadzieję i zachęcą kontynent europejski do tego, by dalej szedł tą trudną, ale i bardzo potrzebną drogą w kierunku jedności”.

„Pierwszym jednak przesłaniem, który chcielibyśmy pozostawić Europie, jest sama nasza obecność – nas, biskupów europejskich, którzy gromadząc się na takich dorocznych zebraniach w jednym z krajów europejskich chcą zaświadczyć o tej jedności” – powiedział.

„Jako biskupi niesiemy to proroctwo nadziei dla całego kontynentu ze strony wszystkich narodów, historii, kultur, które nas różnią; jesteśmy tu wspólnie, bo ponad nami jest Jezus Chrystus. Jedność Kościoła w Europie świadczy o tym, że można kroczyć tą drogą, że jest to możliwe, piękne, niezbędne i że nasze odmienności, różnorodności nie powinny stanowić powodu do podziałów, ale powinny nas wzajemnie ubogacać” – podkreślił ks. kard. Angelo Bagnasco.

Przewodniczący CCEE podkreślił przy tym, że jedność Kościoła nie jest niczym narzucona.

„Jest to coś, co wynika z naszej wewnętrznej jedności duchowej, z naszej wiary w Jezusa Chrystusa, który jest przyszłością nie tylko dla chrześcijan, ale dla całej ludzkości” – podkreślił.

Spotkanie przewodniczących Episkopatów Europy w stolicy Wielkopolski ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

PAP/RIRM

drukuj