Ks. abp Gądecki zakończył wizytę w Syrii

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zakończył swoją wizytę w Syrii. Pięciodniowa wizyta odbywała się na zaproszenie patriarchy Kościoła melchickiego Grzegorza III Lahama.     

Ks. abp Stanisław Gądecki do Syrii udał się wraz z m.in. dyrektorem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemarem Cisło.

Głównym punktem wizyty Przewodniczącego Episkopatu była wspólna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie w katedrze melchickiej w Damaszku.

Polscy duchowni odwiedzili też m.in. wspólnoty chrześcijańskie w Maluli, Saydnaya oraz w Damaszku. Polska filia organizacji Kościoła w Potrzebie przekazała również 1 mln 200 tys. euro na potrzebujących.

Zobaczyliśmy bardzo smutny obraz wojny. Jednak pomimo tych tragedii widzieliśmy wielki entuzjazm wiary – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

– Uważaliśmy, że Kościół w Potrzebie musi się zaangażować, bo to jest jego specyficzne zadanie. Kościół w Potrzebie niesie pomoc – tę duchową i materialną. Pomoc duchowa polega właściwie na modlitwie o pokój. Gdzie było to możliwe wszędzie starliśmy się wziąć udział w nabożeństwach, w  rożnych kościołach modląc się o pokój, przemawiając do tych ludzi, starając się wnieść trochę nadziei i przede wszystkim świadomości, że oni nie są osamotnieni, że ktoś o nich myśli. Dlatego dziękowali też Polakom za zaangażowanie – nie tylko natury duchowej, modlitwę o pokój, ale także natury materialnej – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki

Spotkanie w Syrii wpisuje się w apel papieża Franciszka o modlitwę o pokój.

RIRM

drukuj