Syria: próba odbudowy zabytkowego miasta

Polacy z Uniwersytetu Warszawskiego w syryjskiej Palmirze, jako pierwsi zagraniczni archeolodzy, uczestniczyli w akcji ratowania zabytkowych ruin.

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pracowali w Palmirze od 7. do 17.  kwietnia. Pojechali tam na zaproszenie Departamentu Starożytności Syrii. Byliśmy pierwszymi zagranicznymi specjalistami z zakresu archeologii i konserwacji, którzy pojawili się na terenie Palmiry tuż po odbiciu z rąk tzw.  Państwa Islamskiego – powiedział konserwator dzieł sztuki Bartosz Markowski

– Cel naszego wyjazdu był bardzo konkretny. Chodziło o to, żeby pozbierać fragmenty zniszczonych przez tzw. Państwo Islamskie rzeźb, znajdujących się w muzeum w Palmirze. Na parterze muzeum była kolekcja dwustu płaskorzeźb, z których Palmira słynęła. Większość z nich została zniszczona. W zasadzie muszę powiedzieć, że przetrwały tylko cztery portrety, spośród ponad dwustu – wskazał Bartosz Markowski.

Jak wskazuje konserwator, rzeźby zostały rozbite, ich części leżały wymieszane z gruzem, potłuczonym szkłem czy połamanymi meblami. Budynek muzeum jest w opłakanym stanie, kilkukrotnie został zbombardowany. Robert Żukowski, archeolog z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednak dobrej myśli.

– Po kilku dniach pracy, po zebraniu dwustu kilkudziesięciu obiektów ponownie razem, jesteśmy pełni optymizmu – mówi Robert Żukowski.

Polacy spotkali się z bardzo przychylnym przyjęciem. Syryjczycy docenili to, że nie pozostali z problem niszczenia zabytków sami. Były dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, prof. Michał Gawlikowski, wskazuje, że Palmira nigdy nie będzie już taka, jaką ją pamiętamy. Na pocieszenie trzeba jednak powiedzieć, że pamiętamy ją też nie taką, jaka była w starożytności. Do tej pory odkopano, bowiem nie więcej niż 20 proc. starożytnego miasta.

– Reszta leży jeszcze bezpiecznie pod ziemią i nasi następcy zapewne w przyszłości wzbogacą znowu zbiory muzeum w Palmirze i pokażą nam nowe zabytki tej starożytnej cywilizacji – mówi prof. Michał Gawlikowski.

Naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW są zaangażowani w prace konserwatorskie i wykopaliskowe na terenie Syrii od końca lat 50-tych ubiegłego wieku.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl