„Znaczenie chrztu Polski w dziejach ojczyzny” – konferencja w WSKSiM

Dziś w auli WSKSiM w Toruniu odbędzie się konferencja naukowa o znaczeniu chrztu Polski w dziejach ojczyzny.

To element przygotowania do zbliżających się obchodów 1050. rocznicy przyjęcia przez Mieszka I chrztu i wprowadzenia naszej ojczyzny we wspólnotę chrześcijan.

Podczas konferencji referaty przedstawią m.in.: prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, docent Instytutu Historii PAN, dr hab. Paweł Skibiński z Instytutu Historycznego Warszawskiego oraz prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Ci wybitni znawcy będą dowodzić, że wiara przez ostatnie 1050 lat miała wpływ na wszystkie aspekty życia Polaków – mówi rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– To dzięki wierze naród zachował swoją tożsamość. To dzięki wierze i wysokiej moralności ciągłość naszego narodu zaistniała do dzisiaj. Przekonujemy się, że pamięć historyczna jest ogromnie ważna. Człowiek bez korzeni tak naprawdę nie wie, kim jest, a każdy z nas chce wiedzieć, kim jest, skąd pochodzi i dokąd zmierza. Dlatego obchody chrztu naszej Ojczyzny to taki rachunek sumienia dla każdego z nas. Każdy z nas musi sobie postawić pytanie: „Czy wiem, kim jestem”?. Myślę, że chociażby ta konferencja naukowa pomoże nam odkryć, jakie są prawdziwe nasze korzenie. Chrzest Mieszka I to jest zaproszenie Chrystusa w dzieje naszego narodu- podkreślił o. dr Zdzisław Klafka.

Obok WSKSiM organizatorem konferencji naukowej jest Zespół Programowy Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Patronat nad spotkaniem objęli: prymas Polski ks. abp Wojciech Polak oraz ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej.

 

 

akademickie spotkania z mistrzami

akademickie spotkania z mistrzami

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl