Zakończyła się VII edycja warsztatów w WSKSiM

W WSKSiM w Toruniu zakończyły się trzydniowe zimowe warsztaty dziennikarskie. Tegoroczna, siódma już edycja odbywała się pod hasłem „Nowe widnokręgi: dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”.

Do Torunia z różnych zakątków Polski i zagranicy przyjechało ponad 160 licealistów i gimnazjalistów. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznawali się m.in. z funkcjonowaniem mediów – informowała dziekan WSKSiM dr Dorota Żuchowska.

– Myślę, że po takich trzech dniach pewne aspekty funkcjonowania mediów zostały przybliżone tej młodzieży. Drugi bardzo ważny aspekt związany jest z poznaniem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a może i również z tym, aby osoby, które się jeszcze wahają, co robić w przyszłości, kim zostać, aby takie osoby zachęcić do tego, żeby zostali np. dziennikarzami, aktorami, politykami czy informatykami. Takie właśnie warsztaty odbywają się w WSKSiM: aktorskie, informatyczne, multimedialne, radiowe, telewizyjne oraz prasowe – powiedziała dr Dorota Żuchowska.

Uczestnicy warsztatów poznali nie tylko kulisy pracy mediów i ofertę edukacyjną WSKSiM, ale także odkryli możliwości swojego głosu. Pomagały im w tym zajęcia z aktorką Pamelą Chłodną.

– Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co potrafi zdziałać głosem. Głosy są młode, bardzo piękne, mają bardzo bogate barwy. Na zajęciach aktorskich próbujemy wydobyć z siebie piękno głosu; nauczyć się tego, jakie ma on możliwości oraz jak należy gospodarować i pracować nad tym głosem, jak go uelastycznić. Na tym właśnie polegają pierwsze ćwiczenia emisyjne, dykcyjne, które rozluźniają, otwierają młodzież. Wtedy młodzi zachwycają się własnymi głosami – powiedziała Pamela Chłodna.

Z roku na rok młodzież, która bierze udział w warsztatach jest bardziej świadoma tego, co chce osiągnąć – zauważa Tomasz Śliwiński, kierownik warsztatów.

– Młodzież, która przyjeżdża do nas, wie, czego chce. Wie, że chce poznawać media. To wszystko odbywa się również w duchu sakramentalnym. Na warsztatach dziennikarskich w WSKSiM sprawowana jest Eucharystia, jest również możliwość spowiedzi. Młodzież, która tu przyjeżdża jest i wierząca i poszukująca – powiedział Tomasz Śliwiński.

Sami uczestnicy mówią o niezapomnianej atmosferze warsztatów dziennikarskich i ich wartości poznawczej, co – jak podkreślają – jest zachętą do tego, by rozpocząć studia na WSKSiM.

– Myślę, że te wszystkie zajęcia są bardzo ciekawe. Można dowiedzieć się tu wielu nowych rzeczy; tego, jak media potrafią manipulować ludźmi i jak powinien zachowywać się prawdziwy dziennikarz – Ania.
– Na warsztaty do WSKSiM przyjechałem już po raz trzeci. Jestem bardzo zadowolony z atmosfery, która tutaj panuje i ze sposobu prowadzenia zajęć – Paweł.
To już moje czwarte warsztaty. Przyjeżdżam tu, ponieważ te warsztaty zmieniły mój światopogląd. Inaczej patrzę na różnego rodzaju media; nie jestem już tak ufna i naiwna jak ludzie, którzy są bardzo nieświadomi tego. Poznałam też niesamowitych ludzi z którymi utrzymuje kontakt – Monika.
 – Na warsztaty przejechałam po raz trzeci. Jestem tutaj kolejny raz, ponieważ w trakcie zajęć odkryłam, że zawód dziennikarza może być wspaniałą przygodą, dlatego też zdecydowałam się kształcić w tym kierunku. Wiem też, że ta szkoła zrobi to najlepiej – Agata.

Patronat medialny nad siódmą edycją warsztatów dziennikarskich objęło Radio Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl