Trzeci dzień XVIII Forum Polonijnego

Od piątku trwa w WSKSiM w Toruniu  XVIII Forum Polonijne pod hasłem „Ojczyzna Was potrzebuje”.

Reprezentanci Polonii z całego świata parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk naukowych dzielą się świadectwem miłości do ojczyzny.

Trzeci dzień spotkania rozpocznie wystąpienie europosła i wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa PE Janusza Wojciechowskiego. Wygłosi on referat „Ochrona polskiej ziemi – czasu zostało niewiele”. W południe uczestnicy udadzą się do Górska na miejsce uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

O godz. 15.30 Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS zauważa potrzebę współpracy na co dzień pomiędzy obywatelami w kraju i za granicą. Jest to szansa – jak podkreśla – na umocnienie wspólnoty narodowej i wzmocnienie Polski na arenie międzynarodowej.

– Polska, wspólnie z Polakami żyjącymi na obczyźnie, może stworzyć bardzo silne lobby, które wpłynie pozytywnie na naszą wspólnotę  narodową, na to, ze będziemy mogli osiągnąć lepszą pozycję międzynarodową. Dziśnie ma współpracy rządem w Warszawie, a Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Ta współpraca powinna być codzienna. Chociażby ostatnia kwestia tych kłamstw wobec nas. Tu jest niezbędna stanowcza reakcja przede wszystkim oczywiście ze strony władz polskich, ale także przy wsparciu Polonii. Wtedy możemy doprowadzić do tego, że Polska będzie szanowana poza granicami naszego kraju – podkreśla poseł Mariusz Błaszczak.  

To wielka radość, że mogę tutaj być – mówi Regina Parchejczuk z Mińska założycielka i kierownik polskiego chóru „Czerwone Maki”.

– To jest wielkie wydarzenie, na które oczekuję co roku. To dla mnie wielka rzecz spotkać się z Polakami, z Polonią całego świata. Tu jest pojednanie serc i dusz. Wszyscy tego doświadczamy. (…) To mi daje dużo sił, mam satysfakcję z tego, że uczestniczę w takim forum – powiedziała Regina Parchejczuk.

W tym roku głos zabrali m.in. poseł i prof. Jan Szyszko, poseł i prof. Krzysztof Szczerski, prof. dr hab. Piotr Małoszewski, poseł Mariusz Błaszczak przew. Klubu Parlamentarnego PiS, inż. Zbigniew Wysocki, ks. Ryszard Głowacki, Stanisław Pieszko, ze Związku Polaków na Litwie, Barbara Dobrzyńska.

Podczas Forum oficjalnie otwarto również wystawę IPN: „Milcząc, wołają”.

RIRM

drukuj