fot. PAP/EPA

ONZ będzie chronić zabytki przed ISIS

Międzynarodowe siły pokojowe ONZ będą chronić zagrożone zabytki z listy UNESCO przed zniszczeniem i atakami dżihadystów. Inicjatywę rządu Włoch poparli m.in. wszyscy stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Chodzi o ochronę ważnych obiektów zagrożonych atakami terrorystycznymi lub położonych w strefach konfliktów czy klęsk żywiołowych. Wyspecjalizowane jednostki błękitnych hełmów będą wysyłane w takie miejsca.

Islamiści uznali niszczone obiekty – zarówno chrześcijańskie jak i te, które nie spełniają ich rozumienia doktryny islamu – za symbole bałwochwalstwa  – mówi prof. Paweł Siwiec, z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Znajdują się tam figury przedstawiające bożków, albo wręcz pozostałości świątyń – tak jak świątynia Baala w Palmirze – w związku z tym są one obiektem takich działań. Moim zdaniem towarzyszy temu jeszcze inny aspekt – dzika nienawiść do tego wszystkiego, co nie odpowiada ich pojęciu islamu. Należy zaznaczyć, że wiodące ośrodki islamskie w świecie, nie tylko się zdystansowały od tych działań, ale je potępiły – choćby biuro wielkiego muftiego w Kairze, które nazwało to barbarzyństwem i działaniem niezgodnym z zasadami islamu – podkreśla prof. Paweł Siwiec.

Od maja ISIS kontroluje pozostałości starożytnego miasta Palmyra w Syrii. Islamiści niszczą znajdujące się tam budowle – rzekomo obrażające islam.

W październiku UNESCO informowało, że dżihadyści zburzyli palmyrski łuk triumfalny, datowany na lata 193-211 n.e. Wcześniej tak samo postąpili m.in. z trzema grobowcami wieżowymi i dwiema świątyniami.

Zabytki Palmyry są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

RIRM

drukuj