fot. PAP/Łukasz Gągulski

Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach

Rusza dziś Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach. W dyskusji udział weźmie premier RP Mateusz Morawiecki. W poniedziałek – w ramach szczytu – zawiązano konsorcjum w zakresie prawa technologii i kompetencji cyfrowych.

Śląsk już nie jest regionem, gdzie znajdują się tylko kopalnie i huty. Jest tam coraz więcej nowoczesnych firm – wskazał Paweł Kasprowski z Politechniki Śląskiej.

– Mamy  bardzo mocą reprezentację, jeśli chodzi o firmy, które tworzą gry komputerowe. Mamy bardzo dużo firm, które realizują projekty informatyczne dla firm zagranicznych, m.in. dla Wielkiej Brytanii i  USA. Te firmy np. są zlokalizowane w Gliwicach i korzystają ze studentów z Politechniki Śląskiej – poinformował rozmówca.

Jednak, by iść o krok dalej, trzy uczelnie: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Ekonomiczny wraz z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową podpisały porozumienie dotyczące stworzenia interdyscyplinarnego konsorcjum naukowo-badawczego. Powody są dwa.

– Pierwszy to praca badawcza i eksperymenty polegające na tym, że sprawdzamy, jak działają pewne nowoczesne oraz nowatorskie rozwiązania, w ramach naszych badań – wskazał Paweł Kasprowski.

Drugi to dydaktyka. Jest bowiem ogromna potrzeba, by w odpowiedni sposób uczyć ludzi podejścia do świata technicznego i cyfrowego – wskazał Paweł Kasprowski. Konsorcjum to także odpowiedź na duże zapotrzebowanie specjalistów, ale z drugiej strony również troska o użytkowników sieci.

– Jest wiele takich przykładów, kiedy informatycy stworzyli coś, czego użytkownicy nie umieją albo nie chcą używać. Z drugiej strony jest wiele przykładów, w których humaniści, psychologowie  wymyślili coś, czego nie da się zrealizować i dlatego tutaj potrzebna jest współpraca – wyjaśnił ekspert z Politechniki Śląskiej.

Konsorcjum będzie nosiło nazwę Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science. Porozumienie podpisane zostało w ramach 16. Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach. Dziś w ceremonii otwarcia wydarzenia  weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Później szef polskiego rządu spotka się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ. Cyfrowy szczyt zakończy się w piątek 10 grudnia 2021 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl