Sierpień – miesiąc trzeźwości

Księża biskupi, jak co roku w sierpniu, apelują o powstrzymanie się od picia alkoholu. Sierpień to miesiąc abstynencji.

Problem nadmiernym spożywaniem alkoholu dotyka coraz więcej osób. Wśród nich jest wielu młodych ludzi. Ze statystyk wynika, że ponad 4 mln Polaków nadużywa napojów alkoholowych. Blisko 1 mln osób jest uzależnionych.

Z tego powodu bardzo często cierpią ich najbliżsi, najczęściej dzieci. Prawie 1,5 mln wychowuje się w rodzinach, gdzie ten problem jest obecny.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, zauważa, że spożywanie alkoholu prowadzi do wielu tragedii.

– W Polsce umiera rocznie przez legalnie sprzedawany alkohol prawie 11 tys. osób. Do tego jest morze łez, których nie da się zmierzyć statystykami. To bezmiar ludzkich tragedii, przegranego życia, cierpienia rodzin, odchodzenia od Boga i Kościoła, osłabiania więzi społecznych. Te dramaty najlepiej widać w historiach konkretnych osób, w historii 13-miesięcznego chłopca, który codziennie musi przechodzić trudną rehabilitację po tym, jak pobił go pijany konkubent matki, która w tym czasie również była pijana. Takich historii są tysiące – podkreśla ks. bp Bronakowski.

Polak średnio spożywa prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Z jego spożywaniem wiąże się ponad 60 różnego typu chorób i urazów.

Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest przeżywany od 1984 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl