fot. episkopat.pl

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego

Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego. Kościół będzie modlił się o szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach. Patronem wydarzenia jest jeden z największych apostołów trzeźwości – Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński.

To już 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego.

– Będziemy modlić się o trzeźwość Polaków, czyli ich duchową wolność – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dane statystyczne dotyczące spożycia alkoholu są niepojące. W ubiegłym roku Polacy wydali prawie 37 miliardów złotych na napoje alkoholowe. Pijaństwo przysporzyło wiele ludzkich cierpień, przyniosło liczne grzechy, takie jak osłabienie i odstępstwo od wiary. Tydzień modlitw o trzeźwość ma wynagrodzić Bogu za grzechy pijaństwa – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Chcemy prosić Pana Boga i świętych patronów o wstawiennictwo, o to, aby sytuacja w Polsce uległa znacznej poprawie – zaznaczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, iż nigdy w dziejach naszej ojczyzny spożycie alkoholu nie było tak wielkie. [czytaj więcej]

– Prawie milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu, prawie 4 miliony Polaków nadużywa alkoholu, około półtora miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, ponad 10 tysięcy Polaków umiera każdego roku od legalnie sprzedawanego alkoholu – zwrócił uwagę ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przyczyną problemu pijaństwa są nie tylko złe przyzwyczajenia i tradycje Polaków kultywowane od wieków. Ogromną rolę odgrywają tutaj działania państwa i samorządu.

– Od państwa i samorządu zawsze oczekiwaliśmy i oczekujemy nadal likwidacji reklamy alkoholu (2,5 tysiąca godzin w telewizjach reklamy alkoholu). Oczekujemy także ograniczenia fizycznej i ekonomicznej jego dostępności – mówił ks. bp. Tadeusz Bronakowski.

W tym roku patronem tygodnia modlitw o trzeźwość narodu oraz całego roku w apostolstwie trzeźwości jest Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński. To jeden z największych apostołów trzeźwości w dziejach naszej ojczyzny.

– Bardzo się cieszymy, że od 7 czerwca będzie już błogosławionym naszym patronem, patronem apostolstwa trzeźwości. To on tak często powtarzał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że „Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale” – zaznaczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zachęca nie tylko w okresie Wielkiego Postu, ale również w czasie przygotowań do beatyfikacji, do podjęcia daru abstynencji. Tylko wtedy to przygotowanie i uroczystości przyniosą obfite owoce duchowe w naszym  życiu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl