fot. PAP/EFE

Zbliża się sierpień – miesiąc trzeźwości

Co roku Kościół w Polsce – szczególnie w sierpniu – zachęca do podjęcia wyrzeczenia w intencji trzeźwości rodaków i dania świadectwa powstrzymania się od picia alkoholu.

Problem alkoholizmu w Polsce zatacza coraz szersze kręgi i dotyka coraz młodsze osoby. Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, apeluje o wytrwałą abstynencję. Zwraca uwagę, że w problemy alkoholowe wchodzi się szybko i łatwo, a wychodzi z nich z wielkim trudem.

– Gorliwie zachęcam do podjęcia w sierpniu abstynencji. Abstynencja, słowo tak  sponiewierane przez współczesność, a jednak młode pokolenie w głębi serca jej pragnie, rozumiejąc, że może być dla nich czymś dobrym. Młodzi patrzą na nas dorosłych, zwłaszcza ojców, i widzą, czy oni piją, czy są abstynentami – wskazał ksiądz biskup.

Rola dorosłych jest kluczowa, by dać dobre świadectwo i pokazać młodym, jakie zło może wyrządzić w życiu człowieka alkohol.

– Jeśli chcemy zapewnić naszym dzieciom przywilej i dar abstynencji aż do pełnej dojrzałości, powinniśmy stale pokazywać, że taka postawa jest możliwa i cenna. Nawet krótki znak sierpniowej abstynencji może ją ukazać jako szansę i źródło mocy wewnętrznej, a nie jako smutne, niezrozumiałe ograniczenie – podkreślił  ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Czas pandemii jeszcze bardziej pogłębił problem. Wzrosła liczba nadużywających i uzależnionych od alkoholu oraz innych używek. Rocznie z powodu nadużywania alkoholu traci życie niemal 20 tysięcy Polaków. Tylko w ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 39 miliardów złotych.

 

TV Trwam News

drukuj