Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zwalczający nielegalny handel alkoholem

Sprzedawcy, którzy będą handlować alkoholem bez rejestrowania transakcji stracą koncesję. Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zakłada ona poszerzenie listy powodów, dla których możliwe jest cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Urzędy skarbowe będą wyrywkowo kontrolować m.in. sklepy i bary oraz reagować na doniesienia konsumentów. Resort finansów liczy, że dzięki zmianom ograniczy szarą strefę w branży alkoholowej.

Poseł Andrzej Kosztowniak, z sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreślił, że surowsze kary odstraszą przedsiębiorców od łamania prawa.

 – Jeżeli w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej osoba wie, że płaci grzywnę, która de facto przy dużych obrotach jest dla niego nie istotna to będzie sobie pozwalał na to, aby łamać prawo i będzie dalej uprawiał ten proceder. Istotne jest stworzenie sytemu, w którym Ci wszyscy ludzie, którzy są graczami na rynku mają tą samą możliwość działania. Elementy fiskalne są dla państwa, ale zwracam uwagę też na to, że rynek powinien dawać równe szanse każdemu podmiotowi. Jeżeli ktoś omija w sposób skuteczny takie zapisy i lekceważy je to bardzo dobrze, że są wprowadzane takie regulacje, które spowodują, że dużo trudniej będzie oszukiwać – akcentował poseł Andrzej Kosztowniak.

Szacuje się, że ok. 10 milionów litrów czystego alkoholu w Polsce rozchodzi się rocznie poza legalnym obiegiem. Według danych każdego roku budżet państwa może tracić z tego tytułu ok. miliarda złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl