fot. PAP/Tomasz Gzell

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów przedstawiło zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Powstały one m.in. w efekcie konsultacji rządu z przedsiębiorcami. Jeszcze dziś projektem w tej sprawie ma zająć się rząd.

Szef resortu finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że zamiany dotyczą głównie zasad rozliczania składki zdrowotnej dla ryczałtowców oraz osób korzystających z karty podatkowej i z podatku liniowego.

Minister Tadeusz Kościński oświadczył przy tym, że podatkowa część Polskiego Ładu to największy od 20 lat krok w kierunku wdrożenia w kraju sprawiedliwego systemu podatkowego

– Takiego, który nie obciąża osób najmniej zarabiających i emerytów. Takiego, w którym istnieje kwota wolna od podatku na europejskim poziomie i w którym wysokość składek odnosi się do tego, ile ktoś zarabia. Tworzymy system, który zapewnia wpływy na służbę zdrowia i nie prowadzi do sytuacji, w której za ochronę zdrowia przedsiębiorców płacą w większości pracownicy. Chcemy sprawiedliwego systemu podatkowego i taki system teraz budujemy poprzez Polski Ład – mówił minister.

Wiceminister finansów Jacek Sarnowski powiedział, że osoby rozliczające się na zasadach ogólnych skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego. Składka zdrowotna będzie liczona od osiąganego przez nich dochodu i wynosić będzie 9 proc.

Obniżona zostanie z kolei składka dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony.

– W stosunku do konsultowanych propozycji wysokość składki zdrowotnej od „liniowców” zmieni się znacznie – od przyszłego roku wynosić będzie 4,9 proc., czyli będzie praktycznie prawie o połowę niższa od tej wysokości, która była konsultowana. Zmieni się również wysokość składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową. W konsultowanym projekcie podstawą obliczenia było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia, teraz będzie liczone od minimalnego. To oznacza, że składka zdrowotna od fryzjera, taksówkarza, kosmetyczki – tych najpopularniejszych zawodów na skali podatkowej – zmniejszy się prawie o połowę, czyli z 500 do 270 złotych – wyjaśnił Jacek Sarnowski.

Dla ryczałtowców przewidziane są trzy stawki składki zdrowotnej w wysokości 300, 500 i 900 złotych. Ministerstwo Finansów proponuje też wprowadzenie minimalnego podatku dla wielkich firm w wysokości 0,4 proc. przychodów firmy i 10 proc wydatków pasywnych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl