fot. PAP/Tomasz Gzell

Ks. bp T. Bronakowski: W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu w sposób szczególny modlimy się za rządzących, którzy odpowiadają za państwo i samorząd

Musimy zrozumieć, że troska o trzeźwość leży w interesie całego narodu. Na trzeźwości cały naród zyskuje: gospodarczo, finansowo, zdrowotnie, moralnie i duchowo. Na pijaństwie cały naród traci we wszystkich tych wymiarach. Nietrzeźwość powoduje ogromne cierpienia. Prowadzi do rozpadu małżeństw i rodzin – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Trwa 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Trzeźwość polską racją stanu”.

Sytuacja w naszej Ojczyźnie staje się coraz trudniejsza. Jest przekonanie, że alkohol jest substancją niegroźną, która powinna być dostępna zawsze i wszędzie. Tymczasem przypomnijmy, że alkohol etylowy (zawarty w piwie, winie i wódce) jest substancją psychoaktywną. Jest on łatwo dostępny, tani i reklamowany. (…) Wielu sięga po alkohol, żeby się upić – zauważył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Jeśli mówimy, że trzeźwość jest polską racją stanu, to najpierw zapytajmy, czym jest polska racja stanu? – pytał duchowny.

Polska racja stanu to zasada kierowania się najwyższym dobrem naszej Ojczyzny. Musimy zrozumieć, że troska o trzeźwość leży w interesie całego narodu. Na trzeźwości cały naród zyskuje: gospodarczo, finansowo, zdrowotnie, moralnie i duchowo. Na pijaństwie cały naród traci we wszystkich tych wymiarach. Nietrzeźwość powoduje ogromne cierpienia. Prowadzi do rozpadu małżeństw i rodzin – zaznaczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Nauczanie Kościoła na temat trzeźwości odwołuje się przede wszystkim do Słowa Bożego, które w wielu miejscach wzywa do zachowania umiaru w spożywaniu wina, ostrzega przed pijaństwem i pochwala abstynencję – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Jednym z najważniejszych motywów pracy trzeźwościowej podejmowanej od wieków przez Kościół jest wolność wewnętrzna każdego człowieka i jego zbawienie. Nadużywanie alkoholu prowadzi do licznych grzechów, a to może powodować utratę zbawienia i wiary – akcentował gość audycji „Aktualności dnia”.

Polacy spożywają coraz więcej alkoholu.

Na statystycznego Polaka przypada prawie 10 l czystego spirytusu w ciągu roku. Dla grupy powyżej 15. roku życia to już 12,5 l, a średnia światowa spożycia alkoholu wynosi 6,7 litra. Jako Polacy jesteśmy na 12. miejscu w Europie pod względem spożycia alkoholu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że 8 l czystego spirytusu powyżej 15. roku życia zagraża biologicznej degradacji narodu – zwrócił uwagę duchowny.

Dlatego potrzeba odpowiedzialności: rodziny, Kościoła, państwa oraz samorządu.

 – Te cztery instytucje powinny podjąć wspólne działania zmierzające do naprawienia sytuacji, która w Polsce istnieje. (…) Rodzina chroni miłością. Tam, gdzie między członkami rodzin będzie wiele miłości, ciepła, zrozumienia, tam będzie mało problemów związanych z nadużywaniem alkoholu. To rodzina jest główną szkołą trzeźwości. Kościół chroni ludzi, prowadząc ich do Pana Boga, wskazując cel i sens ludzkiego życia. Religijność jest jednym z najważniejszych czynników chroniących przed wpadaniem w różnego rodzaju uzależnienia. W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu w sposób szczególny modlimy się za rządzących, którzy odpowiadają za państwo i samorząd. To właśnie samorząd i państwo mają stanowić dobre prawo i skutecznie je egzekwować – powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Cała rozmowa z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj