Zostań duchowym misjonarzem! – rusza akcja „Misjonarz na Post”

Choć Wielki Post rozpoczyna się w środę (14 lutego), to już można otoczyć modlitwą, ofiarować swoje cierpienie albo inne dobre postanowienie w intencji polskiego misjonarza. Wystarczy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wylosować konkretną osobę, którą otoczymy duchowym wsparciem. Jak podkreślają organizatorzy, „licznik jest już wyzerowany, abyśmy mieli poczucie, że zbliża się kolejna edycja”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Przed nami 11. edycja akcji „Misjonarz na Post”.

Już od jedenastu lat prowadzimy tę akcję i muszę powiedzieć, że jesteśmy zaskoczeni, bo z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe. Czasem mówi się o tym, iż ciężko przyciągnąć młodych ludzi do Kościoła, to oczywiście jest prawda, ale jeżeli chodzi o naszą akcję, to w statystykach jakoś tego bardzo nie widać. Może nie ma jakiegoś lawinowego przyłączania co roku, ale delikatny postęp zazwyczaj jest. Jak obserwujemy wskaźniki na naszej stronie internetowej, widzimy, że ciągle ta liczna osób wzrasta – powiedział Michał Jóźwiak, koordynator akcji „Misjonarz na Post”.

Dodał, że w ten sposób starają się budować duchowe zaplecze dla polskich misjonarzy i to jest dla nich najważniejsze.

W tym roku duchową opieką otaczamy 1 673 misjonarzy. To za nich będziemy się modlić i wspierać w niełatwym zadaniu – zaznaczył Michał Jóźwiak.

Misjonarze są często jedynymi osobami, które nie tylko pomagają, ale także uczą, pokazują ludziom nowe perspektywy czy dają narzędzia do tego, by poprzez edukacje mieć wpływ na swoje życie. Pomoc jest więc niezbędna.

Pomoc duchowa jest na pierwszym miejscu, bo najważniejszą troską Kościoła jest doprowadzić ludzi do zbawienia, a wszystko to, co dzieje się poza tym, ta cała działalność dobroczynna, humanitarna, charytatywna, jest tylko owocem czy rezultatem tej pierwszej dzielności – troski o człowieka. Kościół troszczy się o całego człowieka, więc jeżeli głosimy ludziom Dobrą Nowinę o tym, że Bóg ich kocha, że Bóg chce ich widzieć w niebie, to nie możemy zamykać oczu na potrzeby, które są na bieżąco. Jeżeli widzimy, iż brakuje dostępu do czystej wody czy żywności, to misjonarze dokładają wszelkich starań, żeby być narzędziami w rękach Boga, żeby pokazać, jak bardzo ich kocha, prowadzi do zbawienia, ale chce im dać szczęście już teraz. Czytamy w Ewangelii, że Bóg chce, żebyśmy byli szczęśliwi, mieli życie w obfitości i to nie jest tylko obietnica eschatologiczna, ale także bardzo konkretna. Wiadomo, że ona się do końca nie spełni, bo mamy swoje ograniczenia materialne, ale troska jak najbardziej musi być widoczna – wyjaśnił koordynator akcji „Misjonarz na Post”.

Nie każdy z nas może pojechać na misje. Jak podkreślił Michał Jóźwiak, każdy z nas ma swoje ograniczenia i nie jest to tylko kwestia chcenia czy nie podjęcia wyzwania.

– Mamy swoje obowiązki, rodzinę czy już jesteśmy w takim wieku albo nasz stan zdrowia nam to uniemożliwia. Tak więc akcja „Misjonarz na Post” może być alternatywą dla osób, które chciałyby podjąć się zaangażowania misyjnego, dołożyć cegiełkę do działalności misyjnej Kościoła – dodał.

Koordynator akcji przypomniał, że wyjątkowym wzorem, o którym często zapominamy, są zakony kontemplacyjne.

Mamy przecież siostry zakonne czy ojców i braci, którzy modlą się codziennie w intencji Kościoła. Ich praca jest właściwie niezauważalna. Ich działalność na rzecz misyjnej służby Kościoła nie ma takiego konkretnego wymiaru, bo oni nie wyjeżdżają na misje, nie głoszą bezpośrednio Słowa Bożego, nie udzielają sakramentów, nie budują studni, a jednak ten wkład w rozwój Kościoła i duchową sferę jest przecież nie do przecenienia. Uczestnicząc w akcji, możemy poczuć się trochę takimi towarzyszami misjonarzy, którzy na dalekich zakątkach świata głoszą Ewangelię, a my ich wspieramy z miejsca naszą modlitwą – wyjaśnił.

Michał Jóźwiak powiedział, że „licznik już jakiś czas temu został wyzerowany, abyśmy mieli poczucie, że zbliża się kolejna edycja”.

Wsparcie dla misjonarza można zgłosić na stronie misjonarznapost.pl. Znajduje się na niej formularz, który można wypełnić i wylosować duchownego, które zostanie objęty konkretną pomocą.

Organizatorami akcji są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej i portal Misyjne.pl wraz z redakcją dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”.

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl