fot. facebook.com/pmnikzolnierzy

Święto Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie

Jak co roku w Świętej Wodzie, na Podlasiu, odbyło się Święto Podziemia Niepodległościowego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Żołnierze Podziemia Niepodległościowego walczyli o naszą wolność. Wielu z nich zapłaciło za to życiem. Często ich pochówek nie odbył się lub miejsce złożenia ciał nie jest znane. W sobotę w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie odbyły się obchody Święta Podziemia Niepodległościowego.

– Spotykamy się na Eucharystii, by modlić się za ich dusze. Nie wolno nam nigdy spocząć w poszukiwaniu ich szczątków, grobów, aby wskrzeszać ich pamięć; aby jako ludzie cywilizowani pamiętać przede wszystkim o tych, którzy odeszli w obronie naszej ojczyzny i w obronie prawdy – mówił w homilii ks. Piotr Waliński, duchowny zaangażowany w prace Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

Święto Podziemia Niepodległościowego odbywa się w połowie września i z roku na rok gromadzi coraz więcej ludzi.

– To święto jest naszą regionalną tradycją. Spotykamy się co roku na takim dużym święcie. Zawsze jest atrakcja dla rodzin; idziemy pod Miejsce Pamięci. Natomiast jeszcze w trakcie roku organizowane są mniejsze wydarzenia – najczęściej są to Msze św. z wypominkami za Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego – wskazał Michał Mikucki, prezes podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Wydarzenie odbywa się w miejscu budowy Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1956. To symboliczny pomnik, gdzie każdy może się zatrzymać i oddać cześć poległym żołnierzom. Miejsce, które odkłamuje historię.

– Dużo złych i nieprawdziwych rzeczy przykleja się żołnierzom (nawet dzisiaj). Nie na darmo mówi się „wyklęci”. Mieli zniknąć, pamięć miała o nich miała zaginąć. My tę pamięć chcemy przywracać, ale też przywracać im dobre imię – zaznaczył Wojciech Przybysz ze Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

W Miejscu Pamięci można zwiedzić wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

TV Trwam News

drukuj