Konferencja z okazji 5. rocznicy beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej

W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, ul. Totus Tuus 34 w Krakowie odbyła się konferencja z okazji 5. rocznicy beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej. Wydarzenie było dedykowane lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, studentom, kapelanom szpitalnym oraz wszystkim zainteresowanym. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Proces beatyfikacyjny krakowskiej pielęgniarki rozpoczął się w 1998 roku, a 1 października 2015 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności jej cnót. Po zbadaniu okoliczności cudu za jej wstawiennictwem – uzdrowienia mieszkańca Krakowa z tętniaka mózgu i jego nawrócenia – papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Została ogłoszona błogosławioną w sobotę 28 kwietnia 2018 r. Dokładnie 5 lat po tym wydarzeniu odbędzie się konferencja naukowa skierowana do pracowników służby zdrowia.

Wydarzenie będzie stanowiło ogromną wartość merytoryczną dla uczestników. W trakcie konferencji przewidziana jest debata z udziałem ekspertów nt. „Granice uporczywej terapii” – podkreślają organizatorzy.

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie jako córka Wandy ze Szlenkierów i Ignacego Chrzanowskiego. Dzieciństwo spędziła w Wiązownie, podwarszawskiej miejscowości letniskowej. Kształciła się wówczas w domu pod okiem prywatnych nauczycielek. W roku 1917 Hanna zaczęła uczęszczać do prywatnego gimnazjum Sióstr Urszulanek. Trzy lata później zdała egzamin dojrzałości i zapisała na wydział filozoficzny UJ. Zmieniła jednak kierunek i wybrała studia polonistyczne. Po trzech semestrach doszła do wniosku, że i one nie spełniają jej oczekiwań. Po zetknięciu i doświadczeniu pracy z Amerykańskim Krzyżem postanowiła zapisać się na kursy pielęgniarskie. Potem kiedy Hanna Chrzanowska uzyskała informację o otwarciu w Warszawie Szkoły Pielęgniarskiej, zdecydowała się na zmianę kierunku studiów. W 1924 roku otrzymała zaświadczenie o ukończeniu nauki, a w 1926 roku zdała egzamin państwowy i otrzymała prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz używania tytułu pielęgniarki dyplomowanej. Odbyła liczne straże oraz stypendia nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Wiele lat przepracowała w polskich placówkach zdrowia, a także jako wykładowca akademicki.

Hanna Chrzanowska starała się zawsze o moralne i etyczne przygotowanie pielęgniarek do pracy z chorymi. Propagowała „Rachunek sumienia dla pielęgniarki”. Swą duchowość pogłębiała w opactwie tynieckim, uczestnicząc w codziennej Mszy św. i czytając Pismo Święte.

Nigdy nie cieszyła się dobrym zdrowiem – w 1966 roku przeszła ciężką operację z powodu choroby nowotworowej. Zmarła 29 kwietnia 1973 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 maja 1973 roku, w pogrzebie uczestniczyła rodzina, współpracownicy i wielu chorych. Ceremonii przewodniczył ks. kardynał Karol Wojtyła.

radiomaryja.pl/kspipp.pl

drukuj