fot. https://twitter.com/MEIN_GOV_PL

Zakończyła się konferencja „Wsparcie szkół w działaniach wychowawczych w obliczu kryzysowych wydarzeń na świecie i w Polsce”

Zakończyła się ogólnopolska konferencja pt. „Wsparcie szkół w działaniach wychowawczych w obliczu kryzysowych wydarzeń na świecie i w Polsce”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Separacja społeczna, codzienne komunikaty o kolejnych zgonach, trudne doświadczenia wśród najbliższych – niejednokrotnie również choroba, szpital, a także śmierć z powodu COVID-19. Z tym wszystkim przez dwa lata mierzyli się nie tylko dorośli, ale i dzieci – mówił Wawrzyniec Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej.

– Nauczyciele, wykorzystując różne narzędzia cyfrowe, przeszli na nauczanie zdalne. Bardzo szybko okazało się, jak ważne jest utrzymywanie relacji z uczniami i uczniów między sobą – ocenił Wawrzyniec Kowalski.

Gdy siła pandemii osłabła, rzeczywistością stała się zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę.

– Nagły i tak liczny napływ uchodźców ukraińskich u wielu uczniów powoduje z jednej strony wzmożoną aktywność i chęć pomagania, a z drugiej strony potęguje problemy psychiczne – podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej.

To wszystko stawia szkoły przed koniecznością podejmowania nowych wyzwań. Wsparcie wychowawcze szkół w obliczu kryzysowych sytuacji to konkretne rozwiązania w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, który od kilkunastu miesięcy realizuje Instytut Profilaktyki Zintegrowanej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

– Bardzo dziękuję, że ten wysiłek nie był tylko wysiłkiem teoretycznym, chociaż dokonaliście państwo szeregu diagnoz, ale że był przede wszystkim wysiłkiem sformułowania bardzo praktycznych podpowiedzi. To wysiłek dotyczący przygotowania praktycznych narzędzi, które mają pomóc w realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, jakie stoją przed  szkołą – powiedział Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.

Wyniki badań prowadzonych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej zaprezentowane zostały dziś podczas ogólnopolskiej konferencji. Zapis wideo dostępny jest na stronie internetowej Instytutu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl