fot. mswia.gov.pl

MSWiA opublikowało listę osób i podmiotów objętych polskimi sankcjami w związku z wojną na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) opublikowało pierwszą listę osób i podmiotów objętych polskimi sankcjami w związku z wojną na Ukrainie. Znalazło się na niej 50 pozycji.

Lista sankcyjna obejmuje rosyjskich oligarchów oraz podmioty gospodarcze, w tym Gazprom, Acron i GO Sport. 15 pozycji, które są na liście, dotyczy osób, a 35 – podmiotów prowadzących realne interesy na terenie Polski. Celem sankcji jest uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, aby Rosja nie mogła prowadzić wojny na Ukrainie.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1518865088542916611

Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej – mówił dziś Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

– Na liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty takie jak Gazprom, który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach EuRoPol GAZ; firma Acron i oligarcha Wiaczesław Kantor, który posiada ok. 20 proc. udziałów w polskiej spółce Skarbu Państwa „Azoty”. Będą tam wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel oraz węgiel z Donbasu. Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów, to firmy tj. „KTK Polska” i „SUEK Polska”. Na liście znajdą się potężne firmy rosyjskie, czyli „Novatek” – związany z gazownictwem oraz „PhosAgro” będący potentatem na rynkach nawozów – poinformował Mariusz Kamiński.

Na liście będą też oligarchowie i podmioty białoruskie związane z reżimem Alaksandra Łukaszenki. Przedstawicielem takiej firmy na liście jest „Beloil”.

Szef MSWiA poinformował też, że rosyjski oligarcha Oleg Deripaska nie ma udziałów w firmie budowlanej „Strabag Polska”. Przypomniał, że Oleg Deripaska jest objęty sankcjami unijnymi i polskimi oraz ma zakaz wjazdu do Polski.

„Jesteśmy w kontakcie z władzami austriackimi. Mamy informację, że udziały Olega Deripaski w austriackiej firmie „Strabag” zostały na mocy sankcji unijnych zamrożone, a w „Strabag Polska” Oleg Deripaska bezpośrednio nie ma udziałów” – powiedział Mariusz Kamiński, nawiązując do „budzących medialne zainteresowanie”  interesów Olega Deripaski w Polsce.

Minister Mariusz Kamiński przypomniał, że oligarcha został wciągnięty na listę unijną.

„On jest na naszej liście w kontekście zainteresowania naszym krajem, ale również zakazu wjazdu do Polski” – dodał.

Przekazał też informację, że na początku maja 2022 roku przedstawiciel Olega Deripaski ze „Strabag Austria” ma być usunięty na mocy decyzji pozostałych współwłaścicieli.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1518924299368906755

Sankcje zakładają mrożenie funduszy i majątku, zakaz udziału w przetargach publicznych czy – w wypadku oligarchów – zakaz wjazdu do Polski.

O umieszczenie na liście sankcyjnej danych osób i podmiotów wnioskowały ABW, CBA i SKW. Lista będzie poszerzana. Jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MSWiA na mocy tzw. ustawy sankcyjnej.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl