fot. PAP/Rafał Guz

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności dla szefów: MZ, MSWiA i MS  

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności wobec trzech szefów resortów: ministra zdrowa Łukasza Szumowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – poinformował lider PO Borys Budka.

Szef klubu parlamentarnego KO powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że wnioski o wotum nieufności składane są „wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy, wobec ludzi, którzy domykają swego rodzaju układ zamknięty, pozwalający ludziom tej władzy pozostać bezkarnymi”.

„To koledzy z rządu powinni wyjaśniać te afery, to koledzy z rządu powinni stać na straży uczciwości i czystości ludzi władzy” – przekonywał.

Obecnie jednak, jak mówił, „nie funkcjonują służby, a ludzie władzy są bezkarni”.

KO składa więc wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów z rządu.

„To wotum nieufności wobec ministra Łukasza Szumowskiego, który postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej w związku z kolejnymi doniesieniami medialnymi, dotyczącymi jego rodziny” – mówił Budka.

Dodał, że odejść też powinien szef MSWiA i koordynator służb Mariusz Kamiński.

„Nie chodzi tylko o to, że służby w sposób należyty nie potrafią prześwietlić majątków osób najważniejszych, ale również o ostatnie wydarzenia w Warszawie i innych miejscach w Polsce, w których policja zostaje użyta do tego, żeby w sposób brutalny i wbrew konstytucji ograniczać prawa i swobody obywatelskie” – uzasadniał szef PO.

Z kolei Zbigniew Ziobro, mówił Budka, „ponosi polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy, a jednocześnie za to, że prokuratura używana jest do politycznych celów”.

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka (KO) dodała, że „pod smutnymi oczami ministra Szumowskiego skryły się niejasności w oświadczeniach majątkowych”, a także „cała seria oszustw i niejasności, które minister firmował”.

„Ktoś odpowiada za to, że sprowadzano maseczki bez atestu” – przekonywała.

„Na naszych oczach widzimy, jak domyka się i jest udoskonalony system, który umożliwia korupcję” – mówiła przedstawicielka Zielonych Urszula Zielińska (KO).

Zwracała uwagę, że resort sprawiedliwości wraz z prokuraturą krajową nie wszczęły w ostatnich latach i nie zakończyły żadnego postępowania, w którym byliby osądzeni członkowie partii rządzącej.

„Jako opozycja nie dopuścimy do tego, żeby urzędnicy państwowi uwłaszczali się na Skarbie Państwa” – mówiła Zielińska.

„Czas kryzysu to czas próby dla władzy, ta PiS-owska władza tego egzaminu z uczciwości, ze sprawności, z przestrzegania procedur po prostu nie zdała” – mówił lider Nowoczesnej Adam Szłapka (KO).

„Stworzono system, w którym służby i funkcjonariusze chronią przedstawicieli PiS-owskiej władzy, niezależnie co ci przedstawiciele robią” – dodał.

Podkreślał, że „to minister Mariusz Kamiński jest odpowiedzialny za stworzenie systemu krycia władzy i zastraszania obywateli”.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić wobec ministra wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

PAP/TV Trwam News

drukuj