Kolejne rozmowy MSWiA ze związkowcami Służb Mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz kolejny będzie dziś rozmawiało z przedstawicielami Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Funkcjonariusze wszystkich formacji prowadzą referendum strajkowe – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Związkowcy domagają się m.in. płatnych godzin nadliczbowych oraz pełnopłatnych zwolnień lekarskich.

Podczas ostatniego spotkania strona rządowa zapowiedziała szybkie skierowanie do Rady Ministrów projektu noweli ws. L4. Przepisy zakładają, że pierwsze 30 dni zwolnienia będzie płatne 100 proc.

Jedną z obietnic MSWiA, jak dowiedział się dziennik, ma też być włączenie funkcjonariuszy do rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

Mundurowi chcą też dla tej grupy zmiany systemu emerytalnego. Regulacje w tej sprawie przekształciła koalicja PO-PSL – przypomniał poseł Edward Siarka. Wiceszef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dodał, że trwają rozmowy i nie wiadomo, jakie będą ustalenia.

– Jeszcze kilka lat temu funkcjonariusze mieli emeryturę po 20 latach służby niezależnie od wieku. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zmienił te zasady, polegające na tym, że funkcjonariusz musi ukończyć 50 lat i mieć 25 lat służby – ten, który przychodzi, bo ci, którzy już nabyli te prawa, to je mają. Oczywiście to rodzi pewnego rodzaju konflikty m.in. z tego względu, że pojawiła się i taka sytuacja, gdzie funkcjonariusze chcieliby, aby to co przepracowali na rynku pracy wykonując inne zawody, było im wliczane również do tego stażu w służbach mundurowych. Ta sprawa nie jest rozstrzygnięta. To jest właśnie przedmiot rozmów. Wydaje mi się, że powrotu do starych zasad w tej chwili nie ma – powiedział Edward Siarka.

Funkcjonariusze służb mundurowych domagają się też podwyżek. Resort spraw wewnętrznych przypomina, że od 1 maja wzrosły płace 110 tys. m.in. policjantów, strażaków i strażników granicznych. Na ten cel trafi 150 mln zł. Kolejne podwyżki planowane są od 1 stycznia przyszłego roku.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl